Aktywny wypoczynek


Aktywny wypoczynek na Podlasiu to propozycja spędzenia urlopu dla osób pragnących przeżyć niezapomnianą przygodę, sprawdzić się w warunkach ekstremalnych przełamując swoje lęki.

Aktywny wypoczynek polecamy dla każdego, kto pragnie urozmaicić swój urlop o dodatkową atrakcję i możliwość podziwiania przepięknych, podlaskich krajobrazów z innej perspektywy. Połączenie wyjazdu z emocjonującymi formami aktywności sprawi, że podróż pozostanie na długo w pamięci. Województwo Podlaskie jest skarbnicą sportów wodnych, szlaków pieszych rowerowych czy konnych.

Przedstawiamy Państwu szeroki wybór aktywnego wypoczynku na Podlasiu oraz miejsca, gdzie można tą turystykę uprawiać.


 

JESTEŚ ORGANIZATOREM AKTYWNEGO WYPOCZYNKU NA PODLASIU? ZAPREZENTUJ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W NASZYM KATALOGU.

Organizowane atrakcje:

BLIŻEJ NIEBA

Loty widokowe


Loty widokowe to możliwość spojrzenia na świat z zupełnie innej, na co dzień niedostępnej dla nas perspektywy - z góry, z lotu ptaka, z nieba. Ta doskonała rozrywka ma wiele plusów. Jest znakomitym sposobem na relaks i oderwanie się - w jak najbardziej dosłownym sensie - od przyziemnych, codziennych spraw i spojrzenia na nie z innej strony. Oprócz tego loty widokowe zapewniają niezapomnianą dawkę adrenaliny.


Skoki spadochronowe


Spadochron poza funkcjami ratowniczymi, wojskowymi i transportowymi to znakomita forma aktywnego wypoczynku na Podlasiu, naszpikowana adrenaliną. To również sport, który w Polsce ma duże osiągnięcia i cieszy się rosnącym powodzeniem. Jednak aby zacząć skakać samodzielnie, potrzebne jest specjalistyczne szkolenie i odpowiednie uprawnienia.

Dla osób nie posiadających takich uprawnień najlepszym rozwiązaniem jest skok w tandemie z instruktorem. Osoby, pragnące przekonać się, jak wygląda podlaska ziemia z lotu ptaka, nie powinny dłużej się zastanawiać nad wyborem atrakcji dla siebie.


Loty balonowe

 


W województwie podlaskim najciekawsze tereny do zwiedzania „ z lotu ptaka” to: zalew Siemianówka, doliny rzeki Biebrzy, Narwi, Bugu, Rospudy, tereny nad i wokół Jezior Augustowskich oraz Suwalszczyzna z jeziorami Czarna Hańcza i Wigry.

Polecamy tą formę turystyki aktywnej dla osób, które chciałyby przeżyć kapitalną, podniebną przygodę. Zapewniamy, że dostarczy ona niesamowitych wrażeń oraz pozwoli na zapoznanie się z przepiękną ziemią podlaską, której widok z góry zapiera dech w piersiach.

Wybierz poniższy obrazek, by sprawdzić ofertę lotów balonem w podlaskim.

Park linowy


Parki linowe to doskonała atrakcja dla odważnych. Wspinaczka, zjazdy i inne atrakcje podnoszące adrenalinę są idealną formą przy organizacji spotkań integracyjnych firm. Zadania wyznaczane do realizacji w parku linowym świetnie spajają zespół i zachęcają do pokonywania własnych barier.


NA STAŁYM LĄDZIE

Wycieczki rowerowe


Przez Województwo Podlasie przebiega mnóstwo szlaków rowerowych. Każda z tras jest dobrze oznakowana, przygotowana specjalnie dla miłośników tej formy zwiedzania. Najważniejszym szlakiem rowerowym jest Międzynarodowa Trasa Rowerowa Euro Vela(303 km), która łaczy Ateny z północnym przylądkiem Norwegi. Ukazuje walory przyrodnicze Wigierskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego, Puszczy Augustowskiej i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Przeplatają się one z miejscami i miejscowościami związanymi z burzliwą historią tych ziem. Na całej trasie na rowerzystów czekają agroturystyki i pensjonaty oferujące noclegi w dobrym standardzie oraz przysmaki podlaskiej kuchni regionalnej.

Polecamy dobrze znany przez turystów Podlaski Szlak Bociani. Prowadzi on przez tereny na których występują liczne skupiska bocianów trwale wpisanych w krajobraz Podlasia. Szlak ten łączy wszystkie parki narodowe północno-wschodniej Polski. Swoim zasięgiem obejmuje region pogranicza, na którym od wieków ścierały się wpływy różnych państw, kultur i religii.

Wędrówka rowerem po Podlasiu dostarczy Państwu niesamowitych wrażeń. Umożliwi poznanie najciekawszych miejsc historycznych i obserwację walorów przyrodniczych tych przepięknych terenów. Zapoznanie się z kulturą pogranicza polsko-białorusko- litewskiego, spróbowanie dań kuchni tatarskiej oraz spotkanie w puszczy żubra, to tylko nieliczne z atrakcji jakie czekają na miłośników aktywnej turystyki.

Polecamy skorzystanie z GREEN VELO - wyjątkowego szlaku rowerowego wzdłuż wschodniej Polski. Więcej na ten temat na www.greenvelo.pl


Jazda konno


Szlaki konne na Podlasiu powstały z myślą o możliwości do poruszania się koni wierzchowych po terenach Lasów Państwowych oraz parków narodowych. Trasy są tak przygotowane aby były bezpieczne dla ludzi i dla koni oraz były atrakcyjne krajobrazowo, przyrodniczo i stwarzały możliwość przeżycia krótkiej lekcji historii.

Najdłuższym szlakiem jest "Szlak konny Puszczy Augustowskiej i Mazur" (350km). Oznaczony emblematem ułańskiego proporca w kolorze zielonym. Na trasie znajdują się stadniny i hotele dla koni, gdzie można odpocząć po ciężkim dniu jazdy. Drugi co do wielkości szlak konny "Kresowe Wędrówki" (119,7 km -pomarańczowy) umożliwia zgodne z przepisami zwiedzanie konno Puszczy Knyszyńskiej. Jest ona jednym z większych kompleksów leśnych w kraju. Niektóre z miejsc na trasie to obszary na których utworzono 25 rezerwatów, dostępnych w ograniczonym zakresie.

Dobrze przygotowane szlaki konne na terenie województwa podlaskiego, istniejące stadniny i hotele dla koni sprawiają, że wędrówka staje się bardziej bezpieczna a my zrelaksowani spędzając urlop w siodle.


SPORTY MOTOROWE

Gokarty


Gokarty to małe pojazdy silnikowe, służące do jazdy po specjalnie wytyczonych torach. Osiągają prędkość do kilkudziesięciu km/h. Tor kartingowy jest wykonany na utwardzonej nawierzchni i stanowi pole do popisów dla amatorów wyścigów. To bezpieczna forma turystyki aktywnej na Podlasiu adresowana do odbiorców w różnym wieku.


Quady


Quady to odkryte pojazdy silnikowe przeznaczone do jazdy w terenie, po nie utwardzonym podłożu. Na quadzie siedzi się okrakiem i steruje drążkiem jak w rowerze czy motocyklu. Wydaje się proste ale trzeba spróbować jazdy w podmokłym terenie, po wertepach, głębokim piachu. Utaplać się w błocie i zakurzyć. Wtedy dopiero można poczuć adrenalinę i spływający pot z czoła, bo nie jest to takie łatwe jak może się wydawać.

Jazda quadem jest dość popularna rozrywką na Podlasiu. Najczęściej do jazdy na quadzie proponowane są miejsca o urozmaiconej rzeźbie terenu, jak okolice Suwałk, Augustowa oraz Puszczy Knyszyńskiej. Aby nasza przygoda była w pełni bezpieczna pamiętajmy o jeździe quadami po wyznaczonych szlakach.


SPORTY WODNE

Spływy kajakowe


Bogata oferta szlaków wodnych w województwie podlaskim zachęca amatorów sportów wodnych do skorzystania z tej formy zwiedzania.  Kajakiem przez Podlasie dopłyniemy w najbardziej niedostępne miejsca.

Jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych jest "Rospuda i dziewięć Jezior". Zabagniona dolina rzeki jest miejscem występowania rzadkich odmian storczyków, siedliskiem wielu gatunków ptaków oraz naturalnym korytarzem corocznych wędrówek ptaków. Najciekawszymi przyrodniczo szlakami są spływy Biebrzą i Narwią. Biebrza to rozmaitość bujnych kwiatów i roślin kąpiących się w słońcu. Czyste powietrze pachnące sianem i nadwodnymi ziołami. To wyjątkowość w pełni tego słowa znaczeniu. Narew jest jedyną rzeką w Europie, która posiada rozgałęzioną sieć łączących się koryt. Z łatwością możemy się zgubić płynąc nią po raz pierwszy, a jej potoczna nazwa to "Polska Amazonka".

Południe Podlasia i jego kresowe klimaty to rzeka Bug. Największa w regionie, symbolizująca wschodnią granicę Polski. Płynąc dość wartkim nurtem warto zatrzymać się w Mielniku i Drohiczynie.

Pragniesz zasmakować nowej przygody, przepłynąć przez bagna, które dają możliwość obcowania z dziką przyrodą? Podlasie czeka właśnie na Ciebie. Przepłyń z południa, aż na północ województwa.


Żeglarstwo


Jeziora pełne dobrych wiatrów, to oczywiście malownicze obszary województwa podlaskiego. W sezonie odbywają się tu praktycznie co tydzień regaty, a na licznych kursach można zdobyć podstawowe uprawnienia żeglarskie oraz doskonalić posiadane umiejętności.

Jezioro Wigry to organizator wielu imprez organizowanych przez Suwalski Oddział PTTK. Od końca maja do początków października trwa sezon żeglarski na jeziorach augustowskich. które możemy zwiedzić korzystając z ich połączenia Kanałem Augustowskim.

Jezioro Rajgrodzkie to drugie co do wielkości jezioro w województwie z rozbudowaną linią brzegową, objęte strefą ciszy, czyli idealnymi warunkami do uprawiania.


Sporty motorowodne


W województwie podlaskim duża część wód objęta jest zakazem poruszania się łodzi motorowodnych ze względu na występujące tu obszary chronione. Najdogodniejsze tereny do uprawiania tych sportów to Augustów i okolice, gdzie takiego zakazu nie ma, a miłośnicy sportów motorowodnych znajdą sporo przestrzeni do ich uprawiania.

Skutery wodne i najpiękniejsze polskie jeziora otoczone puszczą to wspaniałe połączenie na całodniowy rejs. Szlak wyprawy jest niezwykle urozmaicony. Zaczyna się w Augustowie i kolejno przez Jeziora Niecko, Białe, Studzieniczne, dalej Kanałem Augustowskim aż Jeziora Mikaszewo.

Proponujemy Państwu zorganizowane wyprawy, które obejmują szkolenie z obsługi skutera wodnego, opracowanie programu wyprawy z ciekawą trasą, profesjonalną odzież termiczną, kamizelki asekuracyjne i kaski, ubezpieczenie NNW, fotorelację z wyprawy, materiał video z przebiegu rejsu, transport rzeczy osobistych podczas rejsu oraz transport powrotny na miejsce rozpoczęcia rejsu. Będąc w Augustowie lub nad Siemianówką koniecznie skorzystaj!


Narty wodne


Wyciąg nart wodnych w Augustowie położony nad pięknym jeziorem Necko, jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Polska Izba Turystyki urządzenie to uhonorowała prestiżowym tytułem "Atrakcja Turystyczna Roku 1999".

Corocznie tysiące turystów odwiedzających Augustów próbuje swoich sił w jeździe na nartach wodnych. Praktycznie każda osoba oswojona z wodą może uprawiać tą formę rekreacji.