Rezerwat Pokazowy Żubra


Spośród licznych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się Rezerwat Pokazowy Żubra w Bialowieży. Jest on położony przy szosie Hajnówka-Białowieża. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, można podziwiać:

 • żubry,
 • żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym),
 • koniki polskie typu tarpan,
 • jelenie, łosie, sarny,
 • dziki,
 • wilki,
 • rysia.

Rezerwat pokazowy jest szczególnym miejscem na szlakach edukacyjnych Białowieskiego Parku Narodowego. Wycieczki szkolne obierające kierunek Białowieży obowiązkowo i z wielkim zainteresowaniem zwiedzają to miejsce.

Przed wejściem do Rezerwatu Pokazowego Żubra rozstawione są kramiki z pamiątkami, gdzie lokalni twórcy sprzedają swoje wyroby. Szczególnie polecany jest miód z pobliskich pasiek, używany jako naturalne lekarstwo na różne dolegliwości.

W Rezerwacie Pokazowym Żubra, zwierzęta mieszkają w dużych zagrodach, w których nie brakuje naturalnej roślinności. Zwiedzając rezerwat należy poruszać się po wyznaczonych ścieżkach. Po obu ich stronach rozmieszczone są wybiegi dla poszczególnych gatunków zwierząt. Przy każdej zagrodzie widnieje tabliczka informacyjna o danym gatunku i miejscu jego występowania.

Na zwiedzanie rezerwatu trzeba przeznaczyć około godzinę. W tym czasie możemy spotkać największych przedstawicieli ssaków Puszczy Białowieskiej: żubr, jeleń, sarna, dzik, łoś. Z dużych drapieżników zobaczymy wilka i rysia. Odwiedzimy także konika polskiego, potomka tarpanów, a także żubronia, mieszańca żubra z krową.

Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów ułatwiają specjalne wzniesienia i wiaty, dzięki którym obserwacja zwierząt na dużych wybiegach jest przyjemniejsza i bardziej owocna.

Rezerwat Pokazowy Żubra jak każdy obiekt posiada swoją historię. Obecnie zajmuje on powierzchnię 27,90 ha. Został utworzony w 1936 roku, a w 1951 rozbudowany o zagrodę wielkości 43,12ha. Od 1955 roku rezerwat zaczął pełnić rolę obiektu turystycznego. Dziś jest kluczową atrakcją na białowieskich szlakach turystycznych.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


 

GODZINY ZWIEDZANIA

Godziny zwiedzania Rezerwatu Pokazowego Żubrów:

 • w sezonie (od 16 kwietnia do 15 października) codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00,
 • poza sezonem (od wtorku do niedzieli) w godzinach od 8:00 do 16:00.

CENY BILETÓW (sezon 2017)

 • normalny: 10zł
 • ulgowy: 5zł.

 

Dojazd do atrakcji


ADRES

Rezerwat Pokazowy Żubra znajduje się kilka kilometrów przed Białowieżą, po lewej stronie drogi z Hajnówki do Białowieży. Kierunek dotarcia do rezerwatu sygnalizuje drogowskaz z symbolem żubra. Do atrakcji można dotrzeć także pieszo – Kładką „Żebra Żubra”, która zaczyna się kilka km za Białowieżą w kierunku wsi Budy. Trasa ta liczy długość ok.4km.

Duży parking znajduje się tuż przy wejściu do Rezerwatu Żubrów.

 

Galeria zdjęć