Białowieża – opis miejscowości


Białowieża zajmuje szczególne miejsce na mapie turystycznej Podlasia. Bez względu na porę roku, zawsze można tu spędzić niezapomniany urlop. Wiosną, latem i jesienią wielu turystów wybiera aktywną formę wypoczynku – zwiedzanie Puszczy Białowieskiej na rowerach, zimą zaś zjeżdżają się tu miłośnicy puszczańskich kuligów i zimowego tropienia zwierząt.

Sama miejscowość Białowieża jest piękną osadą wśród puszczy, z wieloma zabytkami z XIX i XX w. Pierwsze wzmianki historyczne o Białowieży sięgają XV w. i mówią o myśliwskim dworze z białą wieżą. Stąd też nazwa miejscowości.


BIAŁOWIEŻA – WARTO ZOBACZYĆ:

  • Zespół budynków Nadleśnictwa Białowieża z parkiem z 1921 r. – Park Pałacowy jest sercem miasta i bezwzględnie należy go zwiedzić. Na wzgórzu pałacowym znajduje się Muzeum Przyrodniczo – Leśne. Ponadto, na terenie parku znajdują się najstarsze zabytki w Białowieży, tj. obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa z 1752 r. (podczas łowów zabito 42 żubry i 13 łosi) oraz siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN (wybudowany jako dworek myśliwski w 1845 r.).
  • Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy – znajduje się przy ul. Sportowej 9. Zbudowana w 1895 r. świątynia została wzniesiona z czerwonej cegły. Wnętrze cerkwi to przede wszystkim ceramiczny ikonostas oraz ołtarze dekorowany orientalną majoliką.
  • Kościół rzymsko-katolicki pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – usytuowany przy ul. Park Dyrekcyjny 2. Świątynia została wzniesiona w okresie międzywojennym. Szczególnie interesująca i warta uwagi we wnętrzu kościoła jest kaplica św. Huberta (patrona myśliwych) z charakterystycznym wystrojem z korzeni i rogów.
  • Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia – znajduje się na końcu Białowieży jadąc w kierunku wsi Budy. Zwiedzanie skansenu warto poprzedzić telefonem 85 683 36 28.

Wypoczywając w Białowieży warto skorzystać z takich atrakcji jak kolejka Białowieski Ekspress czy Puszczańska Kolej Drezynowa (napędzana siłą własnych mięśni). Obie formy zwiedzania pozwolą cieszyć się urokami pięknej Puszczy Białowieskiej.

Szczególnie polecamy także:

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


 

Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania (ceny biletów, godziny otwarcia, adresy, kontakty itp.) miejsc takich jak: Muzeum Przyrodniczo Leśne, Rezerwat Pokazowy Żubra, kładki edukacyjne „Żebra Żubra” i „Szlak dębów Królewskich” znajdują się poniżej oraz w naszych artykułach opisujących poszczególne atrakcje powiatu hajnowskiego.

 

Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. J. Miklaszewskiego
Rezerwat Pokazowy Żubra
Kładka Żebra Żubra
Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich
Miejsce Mocy
Białowieski Park Narodowy

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć