Cerkiew w Puchłach


Cerkiew w Puchłach to wzniosła budowla w niewielkiej miejscowości Puchły, położonej w zachodniej części Gminy Narew. Cerkiew parafialna p.w. Opieki Matki Bożej została wzniesiona w latach 1913- 1919. Jest trzecią z kolei świątynią w tym miejscu. Dokumenty archiwalne datują powstanie pierwszej cerkwi na 1756 rok. Wiąże się to z legendą o objawieniu cudownej ikony Matki Boskiej w XVI wieku.

 „Na niewielkim wzgórzu, na którym stoi cerkiew, rosła niegdyś olbrzymia lipa. Pod nią w szałasie zamieszkał stary człowiek cierpiący na obrzęk nóg. Na wierzchołku drzewa ujrzał on ikonę Matki Bożej, do której zaczął się żarliwie modlić, co przyniosło mu uzdrowienie. W miejscu, gdzie wydarzył się ten cud, w pobliżu lipy została wzniesiona świątynia, w której umieszczono cudowną ikonę, a miejsce to nazwano od nazwy choroby – Puchły. Ludzie, słysząc o tym cudownym wydarzeniu, zaczęli podążać do Puchłów na pielgrzymki, aby pomodlić się w intencji swojej i chorych bliskich. Liczne uzdrowienia miały tu miejsce zwłaszcza kiedy na Podlasiu szalały epidemie dżumy i cholery, a więc w latach 1710, 1830 i 1855. „

Z odrostów, które zostały po cudownej lipie, wyrosły po dwóch stuleciach potężne drzewa. Wraz z równie wielkimi dębami tworzą grupę 15 pomników przyrody.

Na terenie parafii znajduje się przepiękna cerkiew pw. Opieki Matki Bozej w Puchłach oraz kapliczka we wsi Soce. Cerkiew w Puchłach została zbudowana na planie krzyża, po bokach znajdują się dwie zakrystie. W zachodniej części umieszczono dzwonnicę a wejścia poprzedzone są gankami.

Historia Cerkwi w Puchłach została dokładnie opisana od momentu pożaru, który miał miejsce w 1771 roku. W pożarze spłonęła ikona Matki Boskiej wraz z cerkwią. Obecna ikona powstała po 1781 roku. Przedstawia ona Matkę Boską stojącą na obłoku w drapowanej sukni z koroną na głowie. Poniżej zostali umieszczeni przedstawiciele szlachty, hierarchów cerkiewnych czy mnichów. Na terenie cerkwi znajdują się kamienne krzyże z końca XIX wieku. W murze cerkiewnym mieści się grobowiec proboszcza Trześcianki Grzegorza Sosnowskiego i jego żony. W miejscu gdzie znajdują się kamienne schody stała kapliczka cmentarna z 1870. Została przebudowana i konsekrowana w 1884 roku jako cerkiew Świętych Cyryla i Metodego. Niestety, w 1919 roku została spalona przez nieostrożność dwóch mężczyzn, którzy próbowali dostać się do wiszącego ula na szczycie kapliczki.

Cerkiew w Puchłach jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Dolinie Górnej Narwi. Pięknie zdobiona i niezwykle uroczo położona pośród drzew zaprasza pielgrzymów i turystów do odwiedzin i modlitwy.

W 2014r. odnowiono elewację zewnętrzną cerkwi, po której świątynia uzyskała piękny niebieski kolor.. Nasze zdjęcia prezentują obiekt jeszcze sprzed remontu.

 

Dojazd do atrakcji


ADRES: Puchły 51, 17-210 Puchły

 

Galeria zdjęć