Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie


Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie zajmuje centralne miejsce we wsi. Na terenie parafii znajduje się także cmentarna cerkiew Świętych Niewiast Niosących Wonności w Jacznie oraz kaplica Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Siderce. Choć świątynia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie nie ma jeszcze dwudziestu lat, to parafia jest dużo, dużo starsza. Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest następująca historia:

„Kiedyś była w Wielkim Stawie kapliczka, a w niej ikona Matki Bożej. Kapliczka popadła w ruinę. Ludzie postanowili wybudować cerkiew na pagórku we wsi Grzebienie. Ikonę Matki Bożej położono na wóz. Do wozu zaprzęgnięto woły. Kiedy przejeżdżano przez Jaczno, na środku wsi woły stanęły i nikt już nie mógł zmusić ich do dalszej jazdy. Naprzeciwko na placu zbudowano potem cerkiew, a w niej umieszczono ikonę.”

W 1846 roku we wsi wzniesiono drewnianą cerkiew parafialną pod wezwaniem sw. Proroka Eliasza. Budowali ją wynajęci żydowscy cieśle, którzy mieszkali w Jacznie ze swoimi rodzinami. Umieszczono w niej cudowną Jaczniańską Ikonę Matki Bożej napisaną w 1624 roku w Lipsku. Niestety w wyniku pożaru, cała świątynia wraz z wyposażeniem spłonęła w 1986 roku. W tym samym miejscu została wybudowana na początku lat 90. murowana cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. W odbudowie cerkwi pomagali sami mieszkańcy, a ikona Matki Bożej została ufundowana z pieniędzy za sprzedaż najlepszej krowy. Ikona została namalowana w Białymstoku na podstawie zdobytej fotografii. Jednak ta nowa, nie była taka sama jak poprzednia. Ikona Matki Bożej miała smutny wyraz twarzy. Została pokazana w Supraślu, skąd nadeszło wyjaśnienie tej pomyłki. Matka Boża przeżyła tragedię pożaru cerkwi razem z mieszkańcami wsi, stąd ta zmiana w wyrazie twarzy na ikonie. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze a cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie została konsekrowana w 1993 roku.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć