Choroszcz – opis miejscowości


Choroszcz to miejscowość położona kilka kilometrów za Białymstokiem. Położone w dolinie Narwi miasteczko szczególnie upodobał sobie dawniej Jan Klemens Branicki. Ale zacznijmy od początku.

Swoją historię Choroszcz zaczyna w XV w. kiedy to ziemie te otrzymali na własność Chodkiewiczowie. To właśnie im zawdzięcza się rozwój miasta dzięki karczowaniu puszczy, budowie młyna, foluszy oraz dzięki osadzeniu tutaj osadników z Rusi i Mazowsza. W 1507 roku Choroszcz otrzymała od Zygmunta Starego prawa miejskie. Miasto w XVI wieku rozwijało się bardzo intensywnie oraz kwitł handel i gospodarka co miasto niewątpliwie zawdzięcza sprowadzeniu w te strony osadników żydowskich.

Miasto rozwijałoby się nadal gdyby nie dwa pożary, które nawiedziły Choroszcz w 1683 i 1707 roku. Pożary te praktycznie doszczętnie zniszczyły miasto a ziemie te za grosze odkupiła wówczas  rodzina Branickich. Okolica ta była dla nich na tyle atrakcyjna że już niebawem Jan Klemens Branicki ufundował tu kościół, szpital oraz unicką cerkiew. Zbudowano tutaj także pałac, stanowiący jego  letnią rezydencję oraz folwark dworski.

Kolejnym ważnym punktem w rozwoju Choroszczy było w 1840 roku wybudowanie tutaj największej w regionie fabryki, produkującej sukna, kapelusze i koce. Niestety nie przetrwała ona I wojny światowej i dopiero w 1930 roku z inicjatywy Zygmunta Brodowicza na terenie byłej fabryki powstał w Choroszczy szpital psychiatryczny, który funkcjonuje do dziś dzień.

Do zabytków, które możemy dzisiaj podziwiać należą między innymi:

  • Cerkiew pod wezwaniem Matki Boskiej Opiekuńczej z 1878 roku,
  • Kościół i klasztor  Dominikanów z XVIII wieku
  • Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena z XVIII wieku koło cmentarza parafialnego
  • zachowane  pawilony fabryczne wznoszone w latach 1890 – 1910
  • zabudowa rynku otoczonego XIX-wiecznymi kamienicami
  • oraz co najważniejsze a co zostawiliśmy na koniec zespół pałacowo – parkowy Branickich z barokowym pałacem Jana Klemensa odbudowanym po wojnie w latach 60. XX w. oraz dawny park pałacowy z licznymi ścieżkami i urokliwymi miejscami do odpoczynku. Obecnie w Pałacu znajduje się muzeum, którego nie wspominamy zbyt przyjemnie ze względu na obsługę, która bardzo pilnuje, by chociaż nie zrobić jakiegoś zdjęcia czy też nie dotknąć eksponatu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zachęcamy do zwiedzenia Choroszczy, gdy będą Państwo na trasie Białystok – Warszawa. Zwiedzenie wszystkich opisanych atrakcji nam zajęło w granicach 2 godzin łącznie z długim spacerkiem po parku. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć Choroszczy.

 

Galeria zdjęć