Cud Eucharystyczny w Sokółce


Cud Eucharystyczny w Sokółce w kościele św. Antoniego jest związany z przemienieniem Hostii we fragment ludzkiego serca. Objawienie to jest pierwszym w Polsce cudem eucharystycznym, ponieważ dotychczasowe objawienia były związane jedynie z Maryją.

Niezwykłe, mistyczne wydarzenia miały miejsce w październiku 2008 roku, jednak przez dłuższy czas były okryte tajemnicą. Wszystko zaczęło się pewnej jesiennej niedzieli, kiedy to podczas porannej mszy w kościele św. Antoniego jeden z komunikantów upadł na ziemię. Ksiądz Jacek udzielając Komunii Świętej upuścił biały opłatek, który upadł na stopień ołtarza. Wydarzenie to bardzo poruszyło kapłana, jednak jedyne co mógł zrobić w tym momencie to podniesienie komunikantu i postępowanie zgodnie z procedurą kościelną. Ta nakazuje umieszczenie hostii w naczyniu liturgicznym i zalanie jej wodą, w celu rozpuszczenia. Zgodnie z liturgią rozpuszczony komunikant nie jest już Ciałem Zbawiciela, którym stał się podczas przemienienia na mszy świętej. Hostia, po wydarzeniach została zalana wodą i przeniesiona do sejfu w kościelnej zakrystii. Po dwóch tygodniach, proboszcz parafii odkrył, iż Hostia nie rozpuściła się mimo upływu tak długiego czasu, a co więcej, w Jej środku powstała krwista plamka. Od tamtej pory, okoliczności tajemniczych wydarzeń w kościele badała już komisja kościelna oraz niezależni profesorowie medycyny. Ci ostatni uznali, iż czerwonobrunatna plamka na Hostii to fragment serca ludzkiego w stanie agonalnym. Komisja kościelna oraz prokuratura uznały, iż w wydarzeniach nie uczestniczyły osoby postronne, a zatem nie można mówić o ingerencji ludzkiej w te wydarzenia.

Komunikant, który 12 października 2008 roku upadł na schodek ołtarza w kościele św. Antoniego w Sokółce stał się widoczną przemianą hostii w Ciało Chrystusa.  

02.10.2011 roku w kościele w Sokółce odbyły się uroczystości przeniesienia cudownej Hostii z plebanii do przygotowanego specjalnie miejsca w kościele. Od tego czasu, przed cudownie objawioną Cząstką Ciała Pańskiego w hostii modli się wielu pielgrzymów, nie tylko z Polski.

Cud w kościele sokólskim był i jest dla wielu osób punktem zwrotnym w życiu. Cudowne Objawienie niejednemu przywróciło wiarę, pomogło przetrwać trudności czy dało nadzieję na przyszłość. Ludzie tłumnie odwiedzają świątynię, w której dokonało się widoczne przemienienie hostii w Ciało Chrystusa.

Na razie w pobliżu kościoła św. Antoniego nie ma domu pielgrzyma, który ułatwiłby pątnikom wizytę w świątyni sokólskiej. Funkcjonuje natomiast Biuro Pielgrzyma, w którym można uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Poniżej prezentujemy dane kontaktowe Biura Pielgrzyma w Sokółce przy kościele św. Antoniego.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


ADRES:

Kościół św. Antoniego w Sokółce

ul. Grodzieńska 47, Sokółka

 

MSZE ŚW. W KOLEGIACIE W SOKÓŁCE:

Niedziela:
6:00, 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 17:00, 18:00 (17:00 ZIMA)

Święta:
06:30; 07:00; 07:30; 10:00; 18:00 (17:00 ZIMA)

Dni powszednie:
6:30, 7:00, 7:30, 18:00 (17:00 ZIMA)

 

BIURO PIELGRZYMA W SOKÓŁCE

Biuro Pielgrzyma znajduje się przy kościele św. Antoniego. Dane kontaktowe do biura:

e-mail: b.pielgrzyma@wp.pl

tel. kom. 505 063 112, tel. 85 711 20 01.

Koordynatorką ruchu pielgrzymkowego i korespondencji jest siostra Janina Samolewicz, eucharystka.

Biuro jest czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 13.

Pozostałe informacje na temat pielgrzymek do Kolegiaty św. Antoniego w Sokółce znajdą Państwo na stronie: www.sokolka.archibial.pl/wydarzenie_eucharystyczne/informacje_dla_pielgrzymow/

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć