Dolistowo Stare to malownicza wieś położona nad samą Biebrzą, w otulinie bagiennych lasów i łąk. W średniowieczu były to tereny przywłaszczone przez Jaćwingów. Późniejszy okres w historii mówi, że na obszarze dzisiejszego Dolistowa stał jeden z zamków krzyżackich – Mathenburg. Jednak, to nie opowiadania historyczne przyciągają tu licznie odwiedzających turystów. We wsi i okolicy zachowały się liczne przykłady architektury drewnianej. To stare domy z ozdobnymi okiennicami, krzyże czy kapliczki.
W centrum Dolistowa Starego znajduje się zabytkowy, parafialny kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Świątynia powstała pod koniec XVII wieku. Została ufundowana przez Izabellę Branicką z Poniatowskich, wraz z zabytkową dzwonnicą z 1803 roku. W głównym ołtarzu kościoła wielką czcią jest otaczany Krucyfiks pochodzący z XVIII w. Jest on symbolem misyjnym. Według miejscowej legendy barokową Pasję wyłowiono z Biebrzy. Pod krzyżem znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia z wieku XVIII. Również z tego wieku pochodzi piękny barokowy obraz Matki Bożej Różańcowej, znajdujący się w bocznym ołtarzu. Wchodząc do kościoła uwagę zwraca cudowna polichromia na sklepieniu, przedstawiająca biblijne sceny. Na placu przed świątynią stoi dzwonnica, zbudowana z kamieni w 1803 roku, a na niej dzwon z 1692 roku.
W Dolistowie Starym znajduje się słynny, drewniany most, który stanowi przystań dla przypływających tu tratw biebrzańskich czy kajaków. Przekraczając most, po drugiej stronie widnieje tabliczka informująca o terenach należących do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z mostu na Biebrzy rozciąga się urozmaicony krajobraz. Dominują bagienne łąki i zakrzaczenia. To dobre miejsce do obserwacji przyrodniczych.
Na samym końcu wsi, stoi elektryczny Młyn holenderski. Został zbudowany na przełomie XIX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowała się podłoga zbita drewnianymi gwoźdźmi. Obecnie młyn należy do rodziny Kolendrów.
Wyjeżdżających z Dolistowa Starego żegna stary, drewniany krzyż. Należy pamiętać, że w okolicach Dolistowa występują wiosenne podtopienia szlaku z powodu rozlewisk. Niekiedy zdarz się to również latem. W okolicznych łąkach można wypatrzeć orlika, błotniaka i bielika.
We wsi liczne kwatery agroturystyczne zapraszają turystów oferując:
My polecamy serdecznie gospodarstwo agroturystyczne Państwa Daniłko „Na uboczu” tel. 85 716-15-75, 698-471-576. Właściciel z pasją i licencją przewodnika oprowadza po biebrzańskich terenach, a Pani Krystyna częstuje fantastyczną babką ziemniaczaną.