Geograficzny Środek Europy – Suchowola – opis miejscowości


Geograficzny Środek Europy – Suchowola to miasto w powiecie sokólskim położone nad rzeką Olszanką. Obszar miasta należy do Zielonych Płuc Polski. Suchowola uznawana jest za Geograficzny Środek Europy co sprawia, że miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym w regionie.

Gmina i miasto Suchowola przygotowały dla turystów zarówno szlaki piesze jak i rowerowe, na których można obejrzeć: schrony z czasów II wojny światowej, wczesnośredniowieczne grodziska i młyny wodne, ruiny dworu we wsi Połomin. Bliskość Biebrzańskiego Parku Narodowego stwarza dogodne warunki do spędzenia czasu w ciszy i spokoju, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Suchowola to malownicze krajobrazy o każdej porze roku.

Bogactwem miasta są pamiątki po bł. ks. Jerzym Popiełuszko, który spędził tu swoje dzieciństwo i lata młodości, stąd duża liczba pielgrzymów odwiedzających to miasto.

W Suchowoli obiektami godnymi bliższego poznania są:

 • Park Miejski im. Ks. Jerzego Popiełuszki w którym znajdują się:

Łuk z Krzyżem Papieskim (będący częścią historycznego ołtarza wybudowanego z okazji pobytu Ojca Św. Jana Pawła II w Białymstoku podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r.),

Pomnik Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

Głaz symbolizujący Geograficzny Środek Europy

Kamienne tablice przybliżające najważniejsze wydarzenia w historii miasta

Kompleks podświetlanych fontann;

 • Izba Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
 • Symboliczny grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki i ks. Stanisława Suchowolca przy kościele w Suchowoli
 • Zabytkowy kościół pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowany w 1885r., w którym znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 • Pomniki ku czci mieszkańców Ziemi Suchowolskiej poległych w obronie Ojczyzny,
 • Muzułmański Dom Parafialny, który oprócz noclegów umożliwia degustację przysmaków tatarskich oraz regionalnych potraw, takich jak kołduny czy pierekaczewnik.

 

W najbliższej okolicy warto zobaczyć:

 • Dom rodzinny bł. ks. Jerzy Popiełuszko znajdujący się we wsi Okopy,
 • Cmentarzyska i grodziska we wsi Jatwieź Mała, Okopy oraz Grodzisku,
 • Bagna Bachmackie wraz z jeziorkiem Jurdyga, znajdujące się w okolicach wsi Bachmackie Kolonie i będące „miniaturą” Doliny Biebrzy. Swoje miejsce znalazły tu unikalne na skalę europejską gatunki ptaków i roślin, takich jak łabędź krzykliwy, czapla biała czy owadożerna rosiczka,
 • Zalew wraz z kąpieliskiem o powierzchni 4,95 ha w miejscowości Karpowicze

Polecamy czwartkowe targi i jarmarki odbywające się w Suchowoli systematycznie, od chwili ich ustanowienia w 1698 roku.

Gmina i miasto Suchowola to przede wszystkim dobrze rozwijająca się agroturystyka, gościnność i życzliwość mieszkańców, a także wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Co roku w Suchowoli organizowana jest Europarada Orkiestr Dętych. gdzie można zobaczyć zespoły nie tylko z Polski ale również naszych wschodnich sąsiadów: z Rosji, Białorusi czy Ukrainy.

 

SUCHOWOLA ATRAKCJE DLA DZIECI

Odwiedzając Suchowolę polecamy zajrzeć do wyjątkowego miejsca, zwanego Puszczykówką. Jest to obiekt, w którym dzieci znajdą wiele frajdy bawiąc się w Indian i poznając mnóstwo gatunków zwierząt. Puszczykówka (Wioska Indiańska) mieści się niedaleko wsi Okopy, a dokładnie jest to Kolonia Pokośno. Przyjazd warto poprzedzić tel. do właścicieli:

 • Anita – 883 61 51 43
 • Robert – 606 10 12 38

W Puszczykówce można spędzić przemiłą niedzielę lub pozostać na dłużej korzystając z noclegów np. w indiańskim tipi. Zarówno samo siedlisko jak i jego włodarze emanują niesamowitą energię, która sprawia, że chce się tu być jak najdłużej.

Więcej o Puszczykówce: www.puszczykowka.pl

 

Dojazd do atrakcji


Galeria zdjęć