Jezioro Gaładuś


Jezioro Gaładuś to jedne z piękniejszych i drugie pod względem wielkości jezioro Suwalszczyzny. Jego powierzchnia 7,29km2 zachwyca, a ponad 10km długości uniemożliwiają zaobserwowanie z jednego punktu całego jeziora. Gaładuś usytuowane jest na granicy dwóch państw: Polski i Litwy, jednak większa jego część (5,6km2) znajduje się właśnie u nas.

Gdy pierwszy raz zobaczymy te jezioro, bez wątpienia  przyciągnie ono nas swoim pięknem i sprawi, że będziemy musieli się tutaj zatrzymać chociaż na chwilę. To idealne miejsce na odpoczynek w trakcie wakacji lub weekendu, a liczba kwater agroturystycznych usytuowanych wokół Gaładusi pozwoli nam na bezproblemowy nocleg. Wokół jeziora nie ma jednak zbyt dużej ilości sklepów, dlatego zachęcamy do wcześniejszego przygotowania zapasów żywności.

Jeżeli chodzi o sam zbiornik, to jest on stosunkowo czysty, z wodą drugiej klasy z tendencją w kierunku pierwszej. Liczne zejścia do wody pozwalają \się cieszyć czystym piaseczkiem, bez wodorostów na dnie jeziora. Zachwyca również sam krajobraz wokół jeziora z wysokimi brzegami, rzadko porośniętymi drzewami.

Jezioro przecina niewidoczna linia graniczna z Litwą oznaczona bojami. Dzięki temu, jezioro staje się również bardzo dobrym miejscem wypadowym za granicę, np na jednodniową wycieczkę do Aqua Parku do Druskiennik oddalonego od tego miejsca o ok. 50 kilometrów.

Jeziora Gaładuś to przede wszystkim ostoja ciszy i spokoju, gdzie w pełni można cieszyć się z odpoczynku.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć