Jezioro Zygmunta Augusta


Jezioro Zygmunta Augusta (inna nazwa Jezioro Czechowskie) położone jest przy trasie Białystok – Grajewo – Ełk, na skraju Puszczy Knyszyńskiej, obok wsi Czechowizna, około 4km od Knyszyna. Około 2 km będziemy musieli po zjechaniu z asfaltu jechać drogą piaskową. Sam dojazd nie jest jednak w żaden sposób utrudniony i nie musimy się bać o zniszczenie samochodu.

Jest to jeden z najstarszych sztucznych zbiorników w Europie. Jezioro Zygmunta Augusta wybudowane zostało przed rokiem 1559, za czasów Jagiellonów poprzez spiętrzenie rzeki Nereśl. Legenda mówi, że wykopały go czarty na polecenie czarnoksiężnika Twardowskiego, który swoją duszę sprzedał diabłu.

Zajmujące 485 hektarów powierzchni jezioro swego czasu stanowiło główny punkt wypadowy pobliskich mieszkańców. Niestety teraz już tak nie jest, ponieważ jezioro Zygmunta Augusta przeszło pod własność prywatnego inwestora, który ogrodził jezioro i prowadzi tutaj hodowlę karpia. Obowiązuje całkowity zakaz kąpieli, więc nie warto narażać się na interwencję właścicieli obiektu. Zdaję sobie sprawę, że zapewne wielu z Państwa zmartwiłem tą informacją. Sami uważamy, że wielką szkodą jest, że największe jezioro w powiecie zostało odebrane turystom. Niestety tak jest i nie pozostaje nam nic innego jak tylko zachęcić do zapoznania się ze zdjęciami jeziora Zygmunta Augusta, które pomimo wszystko jest bardzo piękne.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć