Kiermusy – ostoja tradycji szlacheckiej


KIERMUSY – ATRAKCJE

Kiermusy reklamowane są jako ostoja tradycji szlacheckiej i faktycznie coś w tym jest. Znajdziemy tu bowiem kilka atrakcji charakterystycznych i kojarzonych ze szlachtą Polską. Zacznijmy jednak od początku.

Gdy wjeżdżamy do Kiermus, parkujemy samochód na parkingu po lewej stronie – tuż obok wyjątkowych, drewnianych, niezwykle ozdobnych domków. Owe chatki to „Dworskie Czworaki”. Każdy z nich jest zdobiony w inny sposób. Jeden, to chata garncarza, drugi – bartnika, trzeci – tkacza, czwarty – rybaka, zaś piąty – kowala. Niestety, domków nie można zwiedzić od wewnątrz, ponieważ jest to część tutejszej bazy noclegowej.

Naprzeciw domków dumnie stoi „Dworek nad Łąkami”, który stanowi główne centrum noclegowe Kiermus, a tuż obok znana z sarmackiej kuchni restauracja „Karczma Rzym”. Staropolskie jadło i wystrój tego miejsca są tym, czego szukają wszyscy turyści na Podlasiu.

Kompleks wypoczynkowy Kiermusy to miejsce bogate w takie atrakcje jak:

 • Karczma Rzym,
 • Dworskie Czworaki,
 • Dworek nad Łąkami,
 • SPA – Altana Zdrowia i Urody (sauna, jacuzzi, zabiegi kosmetyczne, masaże, balia do gorących kąpieli),
 • Aleja Dębów zasadzonych przez znane osoby, np. Zbigniewa Religę, Jolantę Kwaśniewską, Krzysztofa Pendereckiego i innych,
 • Miejsce Mocy – krąg 13 kamieni spełniający życzenia,
 • Ostoja Żubra,
 • Jarmarki na Czarciej Polanie – w każdą pierwszą niedzielę miesiąca,
 • Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana – bardziej rozpoznawalne jako Zamek, Jantarowy Kasztel (możliwość zwiedzania wnętrza w letnie niedziele w godz. 12.00 – 18.00; bilet normalny 10zł, ulgowy 7zł – dane z sezonu 2016),
 • Zrekonstruowana granica historyczna Rzeczpospolitej,
 • Rozlewiska Narwi (w sezonie marzec-październik istnieje możliwość wynajęcia gondoli z przewodnikiem – rejsy po Narwi),

Kiermusy mają niewątpliwie wyjątkowy charakter. Sarmacka architektura, szlachecka kuchnia, zamek owiany legendami i historyczna granica państwa tworzą spójną całość, która umożliwia turystom wypoczynek w niezwykłych okolicznościach. Najpiękniejsza w całym tym miejscu jest jednak przyroda. Kiermusy położone są bowiem w Dolinie Narwi i otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki swej lokalizacji, turyści mogą cieszyć się nie tylko atrakcjami o szlacheckim klimacie, ale także czerpać przyjemność z ich naturalnego otoczenia. Spacer po drewnianych mostkach i kładkach na małym rozlewisku wodnym to najlepsza forma wypoczynku i wyciszenia. Wycieczka bezpośrednio nad lustrem wody dostarcza bardzo przyjemnych emocji oraz udanych zdjęć, zaś rejs po Narwi z przewodnikiem na długo pozostaje w pamięci.

Atrakcje w Kiermusach nie są ułożone w linii ciągłej, dlatego kierunek i sposób zwiedzania powinniśmy narzucić sobie sami.

KIERMUSY – NOCLEGI

Decydując się na wyjazd turystyczny w okolice Tykocina, warto pamiętać o szeregu atrakcji w pobliżu tego znanego miejsca. Szczególnej uwadze polecamy Kiermusy – oddalone od Tykocina o zaledwie kilka minut jazdy, które przekładają się na podróż w czasie do szlacheckiej Polski.

W Kiermusach można skorzystać z bazy noclegowej, która swoją architekturą, wystrojem wnętrz oraz specjalnym traktowaniem Gości nie odbiega od sarmackich klimatów. Miejsca, w których warto zarezerwować noclegi to:

 • Dworek nad Łąkami
 • Pokoje Gościnne w Karczmie Rzym,
 • Dworskie Czworaki – malowniczo zdobione domki (nawet 8-osobowe),
 • Stanica Rzeczna Łabędzie – nad starorzeczem Narwi, wśród łąk i pól.

 

Dojazd do atrakcji


Kiermusy położone są 30 km za Białymstokiem oraz 3 km za Tykocinem. Gdy już znajdziemy się w Tykocinie bez problemu natrafimy tam na drogowskazy sygnalizujące nam drogę do Kiermus. Sama droga nie jest może pierwszej jakości ale atrakcja warta jest zwiedzenia. Gdy już w Tykocinie trafimy na odpowiednią drogę, kierujemy się cały czas prosto, aż dojedziemy do Kiermus.

Galeria zdjęć