Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce


Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce zlokalizowany jest przy ul. Grodzieńskiej 47. W ostatnim czasie, świątynia zyskała sławę z kilku powodów. Najważniejszym z nich było cudowne objawienie cząstki Serca Jezusowego w Eucharystii. To szczególne wydarzenie eucharystyczne rozsławiło kościół na cały świat i stało się powodem wielu pielgrzymek. Wcześniej kościół św. Antoniego w Sokółce był znany między innymi z filmów „U Pana Boga za piecem”, U Pana Boga w ogródku” czy „U Pana Boga za miedzą”. W wielki czwartek 2009 roku kościół św. Antoniego w Sokółce został podniesiony do rangi Kolegiaty. Arcybiskup Edward Ozorowski ustanowił wtedy Kolegiacką Kapitułę Najświętszego Sakramentu.

 

Kilka zdań o świątyni

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce został wybudowany w 1848 roku. Pierwotnie kościół ten został wzniesiony pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dnia 09.06.1850 r. ordynariusz wileński biskup Wacław Żyliński dokonał konsekracji świątyni pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego.

Wnętrze kościoła

Kościół św. Antoniego to neoklasycystyczna świątynia, którą charakteryzuje trójnawowa struktura oraz jednokondygnacyjna fasada zwieńczona dwiema symetrycznie rozmieszczonymi wieżami na rzucie kwadratów. Fasadę świątyni zdobi piękna mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej. W świątyni znajdują się trzy ołtarze: główny z obrazem św. Antoniego i przysłoniętym obrazem Wniebowzięcia NMP, boczny po prawej stronie św. Michała oraz boczny po lewej stronie św. Anny. Obecnie, lewy ołtarz – kaplica Matki Bożej Różańcowej stał się miejscem adoracji Relikwii Eucharystycznych z Cząstką Ciała Pańskiego. Na sklepieniu nawy głównej zobaczyć można obrazy przedstawiające 12 Apostołów, zaś w kaplicy bocznej piękne witraże. We wnętrzu kościoła uwagę przyciągają malowidła ścienne pochodzące z 1954 r.

Teren wokół świątyni

Teren wokół świątyni jest bardzo zadbany, upiększa go zieleń drzew i krzewów, barwne klomby kwiatowe i alejki wyłożone kostką. Ponadto, na placu przy kościele, od 2007 roku stoi Pomnik Zesłańców Sybiru. Jest on dedykowany tym, którym nie dane było wrócić do Polski, a także tym, którzy przetrwali i po latach powrócili do swojej ojczyzny. Pomnik ma kształt krzyży, a na największym z nich znajdują się nazwy dwunastu miejsc zsyłki. Obok Pomnika Sybiraków, w kwietniu 2011 roku ustawiono także tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Wśród zabudowań kościelnych warto wyróżnić bramę wjazdową z piękną kwadratową wieżą i dwoma skrzydłami. Niedawno, wymianie zostały poddane stare, drewniane dzwony. Do nowych dzwonów zamontowano napęd elektroniczny i kuranty, które wygrywają pieśni religijne: rano – „Kiedy ranne wstają zorze”, a o 21.00 – Apel Jasnogórski.

 

CUD W SOKÓŁCE – Objawienie cząstki Serca Jezusowego

Cud w Sokółce w kościele św. Antoniego jest związany z przemienieniem Hostii we fragment ludzkiego serca. Objawienie to jest pierwszym w Polsce cudem eucharystycznym, ponieważ dotychczasowe objawienia były związane jedynie z Maryją.

Niezwykłe, mistyczne wydarzenia miały miejsce w październiku 2008 roku, jednak przez dłuższy czas były okryte tajemnicą. Wszystko zaczęło się pewnej jesiennej niedzieli, kiedy to podczas porannej mszy w kościele św. Antoniego jeden z komunikantów upadł na ziemię. Ksiądz Jacek udzielając Komunii Świętej upuścił biały opłatek, który upadł na stopień ołtarza. Wydarzenie to bardzo poruszyło kapłana, jednak jedyne co mógł zrobić w tym momencie to podniesienie komunikantu i postępowanie zgodnie z procedurą kościelną. Ta nakazuje umieszczenie hostii w naczyniu liturgicznym i zalanie jej wodą, w celu rozpuszczenia. Zgodnie z liturgią rozpuszczony komunikant nie jest już Ciałem Zbawiciela, którym stał się podczas przemienienia na mszy świętej. Hostia, po wydarzeniach została zalana wodą i przeniesiona do sejfu w kościelnej zakrystii. Po dwóch tygodniach, proboszcz parafii odkrył, iż Hostia nie rozpuściła się mimo upływu tak długiego czasu, a co więcej, w Jej środku powstała krwista plamka. Od tamtej pory, okoliczności tajemniczych wydarzeń w kościele badała już komisja kościelna oraz niezależni profesorowie medycyny. Ci ostatni uznali, iż czerwonobrunatna plamka na Hostii to fragment serca ludzkiego w stanie agonalnym. Komisja kościelna oraz prokuratura uznały, iż w wydarzeniach nie uczestniczyły osoby postronne, a zatem nie można mówić o ingerencji ludzkiej w te wydarzenia.

Komunikant, który 12 października 2008 roku upadł na schodek ołtarza w kościele św. Antoniego w Sokółce stał się widoczną przemianą hostii w Ciało Chrystusa.  

02.10.2011 roku w kościele w Sokółce odbyły się uroczystości przeniesienia cudownej Hostii z plebanii do przygotowanego specjalnie miejsca w kościele. Od tego czasu, przed cudownie objawioną Cząstką Ciała Pańskiego w hostii modli się wielu pielgrzymów, nie tylko z Polski.

Cud w kościele sokólskim był i jest dla wielu osób punktem zwrotnym w życiu. Cudowne Objawienie niejednemu przywróciło wiarę, pomogło przetrwać trudności czy dało nadzieję na przyszłość. Ludzie tłumnie odwiedzają świątynię, w której dokonało się widoczne przemienienie hostii w Ciało Chrystusa.

Na razie w pobliżu kościoła św. Antoniego nie ma domu pielgrzyma, który ułatwiłby pątnikom wizytę w świątyni sokólskiej. Funkcjonuje natomiast Biuro Pielgrzyma, w którym można uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Poniżej prezentujemy dane kontaktowe Biura Pielgrzyma w Sokółce przy kościele św. Antoniego.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


ADRES:

ul. Grodzieńska 47, Sokółka

 

MSZE ŚW. W KOLEGIACIE W SOKÓŁCE:

Niedziela:
6:00, 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 17:00, 18:00 (17:00 ZIMA)

Święta:
06:30; 07:00; 07:30; 10:00; 18:00 (17:00 ZIMA)

Dni powszednie:
6:30, 7:00, 7:30, 18:00 (17:00 ZIMA)

 

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW

Biuro Pielgrzyma w Sokółce znajduje się przy kościele św. Antoniego. Dane kontaktowe do biura:

e-mail: b.pielgrzyma@wp.pl

tel. kom. 505 063 112, tel. 85 711 20 01.

Koordynatorką ruchu pielgrzymkowego i korespondencji jest siostra Janina Samolewicz, eucharystka.

Biuro jest czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 13.

Pozostałe informacje na temat pielgrzymek do Kolegiaty św. Antoniego w Sokółce znajdą Państwo na stronie:
www.sokolka.archibial.pl/wydarzenie_eucharystyczne/informacje_dla_pielgrzymow/

 

Dojazd do atrakcji


Galeria zdjęć