Kruszyniany – opis miejscowości


Kruszyniany to wieś położona na Szlaku Tatarskim, ok. 10 km za Krynkami. Charakteryzuje ją przede wszystkim zróżnicowanie kulturowe i religijne mieszkańców, ale również piękna okolica. Bez problemu można tu spotkać ludność tatarską, co dostarcza okazji spróbowania niezwykłej kuchni tatarskiej, np. kołdunów, pierekaczewników, trybuszoków. Kompleks terenowy „U Dżennety” umożliwia także bliższe zapoznanie się z kulturą tatarską, można tu zwiedzić prawdziwe jurty, a co roku jest tu organizowany  Festiwal Tradycji i Kultury Tatarów Polskich.

Największymi jednak atrakcjami w Kruszynianach są meczet oraz mizarcmentarz tatarski. Meczet pochodzi z XVIII wieku, ale jego historia sięga króla Jana III Sobieskiego. Budynek jest zachowany w doskonałym stanie, można również zwiedzać jego wnętrze. Konstrukcja świątyni jest drewniana i postawiona na planie prostokąta. Ozdabiają ja dwie wieżyczki wykończone półksiężycami. Wnętrze jest podzielone na dwie części – oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Tuż za świątynią znajduje się stary cmentarz tatarski – mizar. Jest on również bardzo zadbany. Nagrobki są czytelne i nieco inne niż w religii chrześcijańskiej. Wszystkie  zwrócone na wschód.

Kruszyniany są miejscem wartym odwiedzenia. Ciekawa i już rzadko spotykana architektura domów zachęca do obejrzenia i uwiecznienia na zdjęciach. Będąc w tej miejscowości nie można nie zwiedzić Szlaku Ekumenicznego utworzonego przez Nadleśnictwo Krynki., wystarczy tylko skręcić w drogę prowadzącą na Łosiniany i dalej poprowadzą nas dobrze usytuowane tabliczki. Zapraszamy do zapoznania się z opisem tego szlaku.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


MECZET W KRUSZYNIANACH – ZWIEDZANIE

Zwiedzanie meczetu jest możliwe praktycznie przez cały rok.  W sezonie letnim (od maja do końca września) Meczet w Kruszynianach jest otwarty w godz. 9.00 – 19.00. W pozostałych miesiącach, przyjazd warto poprzedzić telefonem, by umówić się z przewodnikiem meczetu.

Tel. do przewodnika meczetu: 502 543 871.

CENNIK:

  • Bilet normalny – 5 zł,
  • Bilet ulgowy (dzieci i młodzież szkolna) – 3 zł,
  • Grupy zorganizowane i wycieczki szkolne – 100 zł.

Zwiedzając meczet warto pamiętać, że jest to obiekt sakralny, w którym należy zachować się w odpowiedni sposób. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie.

 

SZLAK EKUMENICZNY – ZWIEDZANIE

Szlak jest atrakcją bezpłatną. Zwiedzanie warto rozpocząć przy Zalewie Ozierany.

 

Dojazd do atrakcji


Jak tutaj trafić? Kruszyniany położone są 10km za Krynkami, a do Krynek możemy dojechać jadąc przez Sokółkę lub przez Białystok i później Supraśl. Gdy już wjedziemy do Krynek powinniśmy kierować się prosto aż do ronda. Przez rondo powinniśmy przejechać jadąc prosto nie zmieniając naszego kierunku jazdy aż do samych Kruszynian.

 

Galeria zdjęć