Krynki – opis miejscowości


Krynki – ciekawe miasteczko, a w nim rondo, z którego odchodzi aż 12 ulic – jedyne takie w Polsce. Tym niezwykłym akcentem wyróżnia się to małe miasteczko. Turyści przejeżdżają przez nie kierując się do sławnych Kruszynian, ale my wiemy, że warto zatrzymać się w Krynkach na chwilę, nie tylko z uwagi na niebanalne rondo. Poniżej prezentujemy nieco informacji na temat historii miasta i ciekawych miejsc w jego obrębie.

 

– HISTORIA KRYNEK –

Krynki sięgają swą historią XV w. Wtedy to stanowiły  książęcy dwór, zaś w roku 1509 otrzymały prawa miejskie nadane prze króla Zygmunta Starego. Rozwój miasta był wówczas bardzo dynamiczny. W 1522 r. wybudowano kościół ufundowany przez króla Zygmunta I, Krynki otrzymały również prawa miejskie magdeburskie i jeszcze w XV wieku dzieliły się na Stare i Nowe miasto. Niestety XVII w nie sprzyjał rozwojowi miasta. Spowodowane było to grabieżami i zniszczeniami wynikłymi przez wojny moskiewskie i najazd szwedzki. W XVIII w Krynki  trafiły pod zabór rosyjski i musiały zmierzyć się z rusyfikacja. W XIX w rozwijał się tu przemysł, przede wszystkim oparty na wyprawianiu skór. Powstało tu kilka garbarni zatrudniających znaczną ilość mieszkańców. Dalsza część historii tego miasta jest bardzo silnie związana z ogólną historią Polski. I wojna światowa spowodowała liczne zniszczenia, zaś II w. ś. przyniosła wiele przykrych wydarzeń. W 1941 r. Krynki zostały opanowane przez Niemców. Z uwagi na to, że większość mieszkańców stanowiła wówczas narodowość pochodzenia żydowskiego, Niemcy utworzyli tu getto. Spowodowało to  wyludnienie miasta, ogromne zniszczenia i w konsekwencji utracenie w 1950r. praw miejskich. Status miasta otrzymały ponownie dopiero 1 stycznia 2009r. Miejscowość ta potrafi urzec swym klimatem i  malowniczością terenu na jakim jest położona.

 

KRYNKI DZIŚ –

Krynki dziś są miejscowością, którą można by nazwać przytulnym zakątkiem świata. Żyje się tu bardzo spokojnie wśród życzliwych mieszkańców i przepięknej przyrody. Miasteczko to emanuje ciepłem, spokojem i bezpieczeństwem, przez co stwarza idealne warunki do odpoczynku od zabieganego dziś świata. Są miejscowością o dużych walorach przyrodniczych i historycznych. Krynki są położone w dolinie, dlatego z każdej strony  przed wjazdem rozciąga się piękna panorama całego miasteczka.

Wspomniane wcześniej rondo jest niebanalną cechą wyróżniającą na skalę całej Polski. Jego nieprzeciętna wielkość (odchodzi od niego 12 ulic, a sam środek tworzy park miejski) zdumiewa i wprawia w zakłopotanie niektórych kierowców. Rondo to stanowi centrum Krynek, a ulice które od niego odbiegają nadają ciekawy kształt całości rynku zwanego  Placem Jagiellońskim.

 

– ZABYTKI W KRYNKACH –

 1. Kościół pod wezwaniem św. Anny
  Zbudowany w stylu gotyckim i wyświęcony w 1913r. zachował swój kształt do dziś. Dwie strzeliste wieże, podłużne witrażowe okna, trzy dębowe ołtarze oraz 15 – głosowe organy nadają niezwykły charakter tej świątyni.
 2. Dzwonnica przy kościele św. Anny
  Powstała pod koniec XIXw. Ma ona kształt bramy i została wzniesiona w stylu neogotyckim. W swoim wnętrzu mieści dwa dzwony: jeden mniejszy z roku 1713 i drugi większy z 1925r.
 3. Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia NMP
  Mieści się tuż przy rondzie. Obecny wygląd zachowała z 1864 r. kiedy to jej drewniana konstrukcja została zastąpiona murowaną. Jest zbudowana w stylu eklektycznym z przewagą cech neoromańskich i bizantyjskich.
 4. Pamiątki po Żydach Kryńskich
  Bożnica – „Kaukaski Beth Midrasz” powstała w połowie XIX w. Charakteryzuje się czterospadowym dachem, nieregularnym rozmieszczeniem okien wykończonych półkolistymi zwieńczeniami oraz ozdobnymi gzymsami. Obecnie jest wykorzystywana przez Gminy Ośrodek Kultury.
  Bożnica słonimskich Chasydów – znajduje się przy ulicy Czystej. Została wzniesiona w XIX w. Jest to budynek dwukondygnacyjny z półokrągłymi oknami. Kiedyś mieściła się tu także szkoła religijna, dziś jest to niestety magazyn gospodarczy.
  Cmentarz żydowski z okresu od XVII do XX w. Jeden z najstarszych zachowanych na Podlasiu zabytków po Żydach.
 5. Pozostałości Zespołu Dworskiego park De Virionów (XVIII – XIX w.)
  Atrakcja ta znajduje się w odległości 1500 m od ronda. Zmierzając w jej kierunku można po drodze zwiedzić kościół św. Anny. Spacer po parku to przyjemność wędrówki wśród starych, pięknych drzew, a w okolicach maja uprzyjemni nam go dodatkowo zapach bzów. W miejscu tym można zobaczyć pozostałości, a właściwie niestety już tylko ruiny dworku. Wśród alejek parku zostały utworzone specjalne miejsca przeznaczone na organizowanie ognisk. Sam park jest usytuowany blisko zalewu Kryńskiego, dlatego też spacer można przedłużyć o spędzenie czasu nad zalewem.

 

Dojazd do atrakcji


Do Krynek możemy dojechać z trzech głównych stron. Pierwszym sposobem jest dojazd z Białegostoku, na Krynki powinniśmy się kierować w kierunku Supraśla. Drugim sposobem jest dojazd z Sokółki oddalonej 26 km od Krynek. Trzecim sposobem jest dojazd od strony  Kruszynian, ok. 10km.

Krynki są bardzo dobrze oznaczone na mapach, więc nie powinniśmy mieć problemu z trafieniem tutaj.

 

Galeria zdjęć