Kurowo to mała miejscowość, w której znajduje się siedziba Dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego. Właśnie w Kurowie warto rozpocząć zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego.
Siedziba Dyrekcji NPN mieści się w zabytkowym dworku otoczonym parkiem przydworskim. Zwiedzanie warto rozpocząć od zapoznania się z ekspozycją przyrodniczą przygotowaną dla turystów w zabytkowym dworze. Wystawa pozwala uświadomić sobie jak zróżnicowany i piękny jest ekosystem Narwiańskiego Parku Narodowego. Ekspozycja prezentuje jak wiele gatunków ptaków i ssaków zamieszkuje tereny bagiennej doliny Narwi. Wystawa umożliwia przyjrzenie się z bliska ptakom, na przykład czapli, bielikowi czy kuropatwie oraz ssakom takim jak bóbr czy borsuk. Przedstawiane okazy nie są umieszczone w gablotach, ale w ekspozycjach ukazujących ich naturalne środowisko życia, np. bobra możemy podziwiać w żeremiu, czaplę w zaroślach, a łabędzia wysiadującego jaja w gnieździe. Wystawa pozwala zyskać wyobrażenie o bogactwie przyrody Narwiańskiego Parku Narodowego.
Wycieczka do siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego to nie tylko podziwianie ekspozycji przyrodniczej w zabytkowym dworze. Warto skorzystać także z możliwości jakie dają ścieżki przyrodniczo – edukacyjne prowadzące przez różnorodne ekosystemy Parku. Jedną z takich ścieżek jest „Kładka wśród bagien” – trasa o długości około 1 km. Zwiedzanie rozpoczyna się tuż za dworkiem w Kurowie i prowadzi przez drewniany pomost wśród podmokłych, bagiennych okolic Narwi. Mimo, iż trasa nie jest długa to zobaczyć na niej można kilka ekosystemów Parku:
Każdy z nich został opisany tablicą informacyjną, zatem warto zatrzymać się na chwilę, by zaczerpnąć nieco informacji na temat danego ekosystemu. Istnieje możliwość obserwacji kładki z wieży widokowej, znajdującej się w połowie trasy.
Przy siedzibie Parku stworzono także ścieżkę edukacyjną „Park przydworski w Kurowie”. Jest ona szczególnie polecana dzieciom i młodzieży, ponieważ pozwala zapoznać się z różnorodnymi gatunkami roślinności i ptaków w parku. Trasa ta jest także opatrzona tablicami informacyjnymi.
Wokół Narwiańskiego Parku Narodowego znajduje się sieć szlaków turystycznych, jednak sam Park nie jest nastawiony na rozwój masowej turystyki, a raczej zaprasza osoby ceniące dziewiczość przyrody, miłośników „ornitofauny”, lubiących ciszę i spokój oraz chcących zaczerpnąć wiedzy na temat roślinności czy fauny parku.
Decydując się na wycieczkę po Narwiańskim Parku Narodowym warto skorzystać z atrakcji jaką są Pychówki – rejs po rzece Narew wyjątkową łódką dostarcza niesamowitych wrażeń. Więcej o Pychówkach w oddzielnych artykule oraz poniżej.
CENNIK ((sezon 2016):
Wstęp do Parku:
bilet normalny 5,00 zł
bilet ulgowy 2,50 zł
bilet normalny 12,00 zł
bilet ulgowy 6,00 zł
Bilety i karty wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego do nabycia:
SPŁYW ŁODZIAMI tzw. „PYCHÓWKI”
Obsługą turystyczną spływów pychówkami w Dolinie Narwi zajmują się następujący przewoźnicy:
WYCIECZKI DO NPN – INFORMACJE DLA SZKÓŁ
Dyrekcja Narwiańskiego Parku Narodowego bardzo chętnie angażuje się w działalność edukacyjną dzieci i młodzieży. Organizuje zajęcia terenowe, badawcze oraz inne atrakcyjne zajęcia dydaktyczne.
Dane kontaktowe do siedziby NPN w Kurowie:
Narwiański Park Narodowy
Kurowo 10, 18-204 Kobylin Borzymy
tel./fax 85 718 14 17, 86 476 48 11, 86 476 48 12
https://www.npn.pl/
Do Kurowa należy kierować się od strony Białegostoku trasą S8. Około 20km za Białymstokiem: