Łomża – opis miejscowości


ŁOMŻA to miasto, którego początki sięgają X wieku. Ówczesny gród powstał na  wysokiej skarpie doliny rzeki Narew. Prawa miejskie Łomża otrzymała 15 czerwca 1418 roku od księcia Janusza I. Największy rozkwit miasta przypadł jednak na wiek XV i XVI.

Miasto otaczają dwa regiony geograficzne – Międzyrzecze Łomżyńskie i Dolina Narwi. Łomża osadzona jest na  wzgórzach morenowych. W północnej części miasta znajduje się zaś obszar  Chronionego Krajobrazu Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi. W granicach miasta położony jest Las Jednaczewski, miejsce odpoczynku mieszkańców. Są tam wytyczone ścieżki zarówno do codziennego joggingu jak i ćwiczeń. W Łomży znajduje się także 12 pomników przyrody, kilka z nich znajduje się w najstarszym parku im. Jakuba Wagi przy ulicy Wojska Polskiego. Na obszarze ponad 3,5 ha rosną tam lipy, jesiony i buki.

Wielką zaletą położenia Łomży są również liczne jeziora zakolowe, stanowiące niesamowity zbiór roślinności wodnej i szuwarowej. Miasto jest bardzo bogate nie tylko pod względem przyrodniczym, ale również architektonicznym.

Wizytówką Łomży są głównie:

 • Ratusz pochodzący z lat 1822-1823 (neoklasycystyczna budowla, której główną oś stanowi wieża z wejściem do urzędu. W 2005-2006 po odnowie wróciła obecna w pierwotnej wersji kopuła projektu Aleksandra Groffego przykrywająca wieżę).
 • Brama Napoleona – znajduje się przy ul. Żydowskiej na szcycie schodów. Jest to wejście do domu, w którym prawdopodobnie zatrzymał się Napoleon prowadząc wojska na Moskwę
 • Klasztor Kapucynów i kościół Matki Bożej Bolesnej, ocalony w 1944 roku przed wysadzeniem przez Niemców.
 • Katedra św.św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela – Kościół jest najstarszym obiektem w północno-wschodniej Polsce, wybudowano go w latach 1504–25. Świątynia ma charakter pseudobazyliki.
 • Pałac Biskupi – znajduje się w pobliżu Katedry św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela. Pałac należy do zabudowań kurii, powstał w 1925 roku.
 • Kościół Świętej Trójcy i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – świątynia nie jest zabytkowa, jednak w jej wnętrzu znajduje się klika wartych uwagi zabytkowych przedmiotów, np. krucyfiks z XVII wieku.
 • Klasztor Benedyktynek – obok Kościoła Świętej Trójcy i WNMP.
 • Pomniki, w tym najbardziej znane: pomnik Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stacha Konwy, Zygmunta Glogera, pomnik w hołdzie żołnierzom 33 P.P., pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego.
 • Pomnik Hanki Bielickiej – ustawiony na cześć słynnej aktorki, odsłonięty w 2007 roku.
 • Miejska Biblioteka, której historia sięga XIX wieku.
 • Muzeum Północno – Mazowieckie słynące z wystawy „Bursztyn z dorzecza Narwi” znajduje się przy ul. Dwornej 22c.
 • Pałac Gubernatora – wybudowany w 1866 roku. Po I wojnie światowej został wykupiony przez Kościół i przeznaczony na seminarium duchowne.
 • Mauzoleum rodziny Śmiarowskich – budowla w kształcie rotundy ufundowana w roku 1838. obok znajduje się dzwonnica i brama w murze cmentarnym.
 • Filharmonia Kameralna będąca organizatorem wielu audycji muzycznych, koncertów m.in. jesiennego festiwalu muzycznego SACRUM ET MUSICA.
 • Teatr Lalki i Aktora powstały w 1987 roku .

Wielkim wydarzeniem odbywającym się co roku w Łomży jest konkurs o nagrodę i medal Zygmunta Glogera za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie humanistyki.

Z biegiem lat Łomża stała się również miastem coraz bardziej rozwiniętym gospodarczo. Z czasem zwiększa się również liczba podmiotów gospodarczych w mieście. Ponadto Łomża ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę miejską, co daje duże możliwości rozwojowe w przyszłości oraz wiele ułatwień dla turystów.

Atrakcyjne turystycznie okolice Łomży to przede wszystkim przełom rzeki Narew, bliskość Narwiańskiego i Biebrzańskiego parków narodowych, stare carskie forty w okolicach miasta oraz kurpiowski skansen w Nowogrodzie. Miasto stanowi wraz z całą ziemią łomżyńską część Zielonych Płuc Polski, które charakteryzują się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi i nieskazitelną przyrodą.

 

Dojazd do atrakcji


Galeria zdjęć