Meczet w Bohonikach


Meczet w Bohonikach to jedna z dwóch świątyń muzułmańskich znajdujących się na Szlaku Tatarskim w województwie podlaskim. Warto odwiedzić zarówno meczet w Kruszynianach jak i Bohonikach. Są to bowiem dwa główne ośrodki kultury tatarskiej w naszym województwie.

Meczet w Bohonikach jest muzułmańską budowlą sakralną. To drewniana świątynia z drugiej połowy XIX wieku. Zbudowany na planie prostokąta o czterospadowym dachu budynek jest zwieńczony jednym minaretem (wieżą) sygnaturkowym zakończonym półksiężycem.

Wnętrze meczetu stanowią trzy części: większa przeznaczona dla mężczyzn, mniejsza dla kobiet oraz wspólny przedsionek. Należy pamiętać, że przed wejściem do świątyni obuwie zostawia się w przedsionku. Najważniejszą częścią sali męskiej jest mihrab – wnęka w ścianie, która zawsze jest skierowana w kierunku Mekki (miejsca świętego dla muzułmanów) oraz minbar – rodzaj kazalnicy, z którego imam wygłasza kazanie. Minbar używany jest w czasie popołudniowej, piątkowej modlitwy. Wnętrze świątyni ozdobione jest motywami pnącej winorośli. Na ścianach zawieszone są obrazy przedstawiające święte miejsca islamu z pięknie wykaligrafowanymi cytatami wersetów z Koranu. Podłoga meczetu wysłana jest dywanami.

Wychodząc ze świątyni warto zobaczyć mizar -muzułmański cmentarz, znajdujący się kilka metrów dalej. Aby bliżej zapoznać się z tatarską kulturą zachęcamy do przyjazdu w okresie trwania tradycyjnych świąt Islamu. Naprzeciwko meczetu znajduje się Dom Pielgrzyma, w którym można zasmakować tradycyjnej kuchni tatarskiej. Dania przyrządzane są z warzyw i baraniny. Na szczególną uwagę zasługują regionalne mięsne kołduny czy pierekaczewnik.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


MECZET W BOHONIKACH  ZWIEDZANIE

  1. Oprowadzanie od dnia 1 maja 2016 r. codziennie w godzinach 8:00 – 20:00. Oprowadza imam Aleksander Bazarewicz. Inne godziny zwiedzania do uzgodnienia z P.Eugenią Radkiewicz tel. 85 711 9171
  2. Kontakt telefoniczny – tel. 667037691
  3. Opłata za zwiedzanie:
  • 100 zł – autokar dorosłych
  • 70 zł – autokar dzieci
  • 5 zł – indywidualnie osoba dorosła
  • 3 zł – indywidualnie dziecko

Zgłaszanie wycieczek – telefon 667 037 691 – możliwość zamówienia posiłku tatarskiego.

 

Dojazd do atrakcji


Do Meczetu w Bohonikach najprościej dojechać od strony Sokółki (ok.10km.) Jedziemy na południe drogą nr 674 prowadzącą do miejscowości Krynki. Po drodze należy uważnie obserwować znaki, ponieważ należy skrecić w lewo w kierunku wsi Darahle. Stąd już niecałe 3km do celu. Napewno nikt nie powinien zabłądzić, bo dojazd do Bohonik jest bardzo dobrze oznakowany. Miejscowość jest częścią Szlaku Tatarskiego.

 

Galeria zdjęć