Meczet w Bohonikach to jedna z dwóch świątyń muzułmańskich znajdujących się na Szlaku Tatarskim w województwie podlaskim. Warto odwiedzić zarówno meczet w Kruszynianach jak i Bohonikach. Są to bowiem dwa główne ośrodki kultury tatarskiej w naszym województwie.
Meczet w Bohonikach jest muzułmańską budowlą sakralną. To drewniana świątynia z drugiej połowy XIX wieku. Zbudowany na planie prostokąta o czterospadowym dachu budynek jest zwieńczony jednym minaretem (wieżą) sygnaturkowym zakończonym półksiężycem.
Wnętrze meczetu stanowią trzy części: większa przeznaczona dla mężczyzn, mniejsza dla kobiet oraz wspólny przedsionek. Należy pamiętać, że przed wejściem do świątyni obuwie zostawia się w przedsionku. Najważniejszą częścią sali męskiej jest mihrab – wnęka w ścianie, która zawsze jest skierowana w kierunku Mekki (miejsca świętego dla muzułmanów) oraz minbar – rodzaj kazalnicy, z którego imam wygłasza kazanie. Minbar używany jest w czasie popołudniowej, piątkowej modlitwy. Wnętrze świątyni ozdobione jest motywami pnącej winorośli. Na ścianach zawieszone są obrazy przedstawiające święte miejsca islamu z pięknie wykaligrafowanymi cytatami wersetów z Koranu. Podłoga meczetu wysłana jest dywanami.
Wychodząc ze świątyni warto zobaczyć mizar -muzułmański cmentarz, znajdujący się kilka metrów dalej. Aby bliżej zapoznać się z tatarską kulturą zachęcamy do przyjazdu w okresie trwania tradycyjnych świąt Islamu. Naprzeciwko meczetu znajduje się Dom Pielgrzyma, w którym można zasmakować tradycyjnej kuchni tatarskiej. Dania przyrządzane są z warzyw i baraniny. Na szczególną uwagę zasługują regionalne mięsne kołduny czy pierekaczewnik.
Zgłaszanie wycieczek – telefon 667 037 691 – możliwość zamówienia posiłku tatarskiego.
Do Meczetu w Bohonikach najprościej dojechać od strony Sokółki (ok.10km.) Jedziemy na południe drogą nr 674 prowadzącą do miejscowości Krynki. Po drodze należy uważnie obserwować znaki, ponieważ należy skrecić w lewo w kierunku wsi Darahle. Stąd już niecałe 3km do celu. Napewno nikt nie powinien zabłądzić, bo dojazd do Bohonik jest bardzo dobrze oznakowany. Miejscowość jest częścią Szlaku Tatarskiego.