Meczet w Bohonikach


Meczet w Bohonikach to jedna z dwóch świątyń muzułmańskich znajdujących się na Szlaku Tatarskim w województwie podlaskim. Warto odwiedzić zarówno meczet w Kruszynianach jak i Bohonikach. Są to bowiem dwa główne ośrodki kultury tatarskiej w naszym województwie.

Meczet w Bohonikach jest muzułmańską budowlą sakralną. To drewniana świątynia z drugiej połowy XIX wieku. Zbudowany na planie prostokąta o czterospadowym dachu budynek jest zwieńczony jednym minaretem (wieżą) sygnaturkowym zakończonym półksiężycem.

Wnętrze meczetu stanowią trzy części: większa przeznaczona dla mężczyzn, mniejsza dla kobiet oraz wspólny przedsionek. Należy pamiętać, że przed wejściem do świątyni obuwie zostawia się w przedsionku. Najważniejszą częścią sali męskiej jest mihrab – wnęka w ścianie, która zawsze jest skierowana w kierunku Mekki (miejsca świętego dla muzułmanów) oraz minbar – rodzaj kazalnicy, z którego imam wygłasza kazanie. Minbar używany jest w czasie popołudniowej, piątkowej modlitwy. Wnętrze świątyni ozdobione jest motywami pnącej winorośli. Na ścianach zawieszone są obrazy przedstawiające święte miejsca islamu z pięknie wykaligrafowanymi cytatami wersetów z Koranu. Podłoga meczetu wysłana jest dywanami.

Wychodząc ze świątyni warto zobaczyć mizar -muzułmański cmentarz, znajdujący się kilka metrów dalej. Aby bliżej zapoznać się z tatarską kulturą zachęcamy do przyjazdu w okresie trwania tradycyjnych świąt Islamu. Naprzeciwko meczetu znajduje się Dom Pielgrzyma, w którym można zasmakować tradycyjnej kuchni tatarskiej. Dania przyrządzane są z warzyw i baraniny. Na szczególną uwagę zasługują regionalne mięsne kołduny czy pierekaczewnik.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


MECZET W BOHONIKACH  ZWIEDZANIE

  1. Oprowadzanie od dnia 1 maja 2016 r. codziennie w godzinach 8:00 – 20:00. Oprowadza imam Aleksander Bazarewicz. Inne godziny zwiedzania do uzgodnienia z P.Eugenią Radkiewicz tel. 85 711 9171
  2. Kontakt telefoniczny – tel. 667037691
  3. Opłata za zwiedzanie:
  • 100 zł – autokar dorosłych
  • 70 zł – autokar dzieci
  • 5 zł – indywidualnie osoba dorosła
  • 3 zł – indywidualnie dziecko

Zgłaszanie wycieczek – telefon 667 037 691 – możliwość zamówienia posiłku tatarskiego.

 

Dojazd do atrakcji


Do Meczetu w Bohonikach najprościej dojechać od strony Sokółki (ok.10km.) Jedziemy na południe drogą nr 674 prowadzącą do miejscowości Krynki. Po drodze należy uważnie obserwować znaki, ponieważ należy skrecić w lewo w kierunku wsi Darahle. Stąd już niecałe 3km do celu. Napewno nikt nie powinien zabłądzić, bo dojazd do Bohonik jest bardzo dobrze oznakowany. Miejscowość jest częścią Szlaku Tatarskiego.

 

Galeria zdjęć


Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta