Meczet w Kruszynianach


Meczet w Kruszynianach pochodzi z XVIII wieku, ale jego historia sięga króla Jana III Sobieskiego. Budynek jest zachowany w doskonałym stanie, można również zwiedzać jego wnętrze. Jest to najstarszy w Polsce meczet muzułmański. Konstrukcja świątyni jest drewniana i postawiona na planie prostokąta. Ozdabiają ją dwie wieżyczki wykończone półksiężycami. Wnętrze jest podzielone na dwie części – oddzielnie dla kobiet i mężczyzn.

Tuż za świątynią znajduje się stary cmentarz tatarski – mizar. Jest on również bardzo zadbany. Nagrobki są czytelne i nieco inne niż w religii chrześcijańskiej. Wszystkie  zwrócone na wschód.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


MECZET W KRUSZYNIANACH – ZWIEDZANIE

Zwiedzanie meczetu jest możliwe praktycznie przez cały rok.  W sezonie letnim (od maja do końca września) Meczet w Kruszynianach jest otwarty w godz. 9.00 – 19.00. W pozostałych miesiącach, przyjazd warto poprzedzić telefonem, by umówić się z przewodnikiem meczetu.

Tel. do przewodnika meczetu: 502 543 871.

CENNIK:

  • Bilet normalny – 5 zł,
  • Bilet ulgowy (dzieci i młodzież szkolna) – 3 zł,
  • Grupy zorganizowane i wycieczki szkolne – 100 zł.

Zwiedzając meczet warto pamiętać, że jest to obiekt sakralny, w którym należy zachować się w odpowiedni sposób. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie.

 

Dojazd do atrakcji


Meczet w Kruszynianach znajduje się na końcu wsi, po lewej stronie.

 

Galeria zdjęć