Miejsce Pamięci Narodowej w Kopnej Górze


Puszcza Knyszyńska jest żywym świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Do niedawna sądzono, że te najważniejsze to walki powstańcze z 1863 roku. Ku czci poległych w powstaniu styczniowym i ku zachowaniu pamięci o tych wydarzeniach utworzono Szlak Powstania Styczniowego. Jednak dzięki dotarciu do parafialnych notatek historycznych, a później odkryciu szczątków ludzkich ujawniły się karty tragicznej historii wydarzeń spod Sokołdy z 1831 roku…

Miejsce Pamięci Narodowej w Kopnej Górze to nekropolia 46 żołnierzy powstańczych oddziału płk. Józefa Zaliwskiego. Odnalezione w 2009 roku szczątki bohaterów powstania listopadowego spoczęły podczas uroczystego pochówku 15 września 2013 roku. Poległym żołnierzom oddano hołd, a cała ceremonia miała podniosły charakter z honorami wojskowymi.

Żołnierze zabici 7 lipca 1831 roku podczas bitwy z carskim wojskiem zostali wrzuceni przez wroga do przydrożnego rowu. W bezimiennym grobie, szczątki 46 powstańców listopadowych spoczywały przez blisko 2 stulecia. Dziś, miejsce to upamiętnia tablica, a szczątki bohaterów pochowano z honorami w nekropolii tuż przy Arboretum, nadając tytuł Miejsca Pamięci Narodowej.

Miejsce Pamięci Narodowej znajduje się na zboczu, po lewej stronie drogi głównej Białystok-Kruszyniany. Tworzą je nagrobki kamienne z wizerunkiem orła. Tuż obok kwater żołnierskich usytuowano kilkumetrową, granitową kolumnę ze złotym orłem.

Powstanie Miejsca Pamięci Narodowej w Kopnej Górze nie doszłoby do realizacji, gdyby nie zamiłowania historyczne, determinacja i ogromne zaangażowanie w sprawę pasjonatów historii regionu, władz samorządowych, Nadleśnictwa Supraśl i dyrekcji Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Znaczący wkład wniosło Stowarzyszeniu Collegium Suprasliense.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Miejsce Pamięci znajduje się tuż przy Arboretum w Kopnej Górze. Obie atrakcje są bezpłatne i ogólnodostępne.

 

Dojazd do atrakcji


Szosą białostocką prowadzącą na Krynki, 11 km. za Supraślem. Miejsce Pamięci jest dobrze widoczne po lewej stronie. Znajduje się tam również duży parking.

Galeria zdjęć