Miejsce Pamięci Narodowej w Kopnej Górze


Puszcza Knyszyńska jest żywym świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Do niedawna sądzono, że te najważniejsze to walki powstańcze z 1863 roku. Ku czci poległych w powstaniu styczniowym i ku zachowaniu pamięci o tych wydarzeniach utworzono Szlak Powstania Styczniowego. Jednak dzięki dotarciu do parafialnych notatek historycznych, a później odkryciu szczątków ludzkich ujawniły się karty tragicznej historii wydarzeń spod Sokołdy z 1831 roku…

Miejsce Pamięci Narodowej w Kopnej Górze to nekropolia 46 żołnierzy powstańczych oddziału płk. Józefa Zaliwskiego. Odnalezione w 2009 roku szczątki bohaterów powstania listopadowego spoczęły podczas uroczystego pochówku 15 września 2013 roku. Poległym żołnierzom oddano hołd, a cała ceremonia miała podniosły charakter z honorami wojskowymi.

Żołnierze zabici 7 lipca 1831 roku podczas bitwy z carskim wojskiem zostali wrzuceni przez wroga do przydrożnego rowu. W bezimiennym grobie, szczątki 46 powstańców listopadowych spoczywały przez blisko 2 stulecia. Dziś, miejsce to upamiętnia tablica, a szczątki bohaterów pochowano z honorami w nekropolii tuż przy Arboretum, nadając tytuł Miejsca Pamięci Narodowej.

Miejsce Pamięci Narodowej znajduje się na zboczu, po lewej stronie drogi głównej Białystok-Kruszyniany. Tworzą je nagrobki kamienne z wizerunkiem orła. Tuż obok kwater żołnierskich usytuowano kilkumetrową, granitową kolumnę ze złotym orłem.

Powstanie Miejsca Pamięci Narodowej w Kopnej Górze nie doszłoby do realizacji, gdyby nie zamiłowania historyczne, determinacja i ogromne zaangażowanie w sprawę pasjonatów historii regionu, władz samorządowych, Nadleśnictwa Supraśl i dyrekcji Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Znaczący wkład wniosło Stowarzyszeniu Collegium Suprasliense.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Miejsce Pamięci znajduje się tuż przy Arboretum w Kopnej Górze. Obie atrakcje są bezpłatne i ogólnodostępne.

 

Dojazd do atrakcji


Szosą białostocką prowadzącą na Krynki, 11 km. za Supraślem. Miejsce Pamięci jest dobrze widoczne po lewej stronie. Znajduje się tam również duży parking.

Galeria zdjęć


Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta