Muzeum Ikon w Supraślu


Muzeum Ikon w Supraślu jest usytuowane w budynku dawnego Pałacu Archimandrytów (przeorów zakonu Bazylianów) na terenie klasztoru. Obiekt funkcjonuje od października 2006r. i ma w swojej kolekcji ok. 1200 XVIII i XIX – wiecznych ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Muzeum to jest inne niż wszystkie, ma niezwykły charakter, atmosferę i umożliwia bardzo interesujące formy zwiedzania. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Wystawy są opatrzone oprawą świetlną, obrazową i dźwiękową. Ponadto, zwiedzający mają możliwość zobaczyć mnicha piszącego ikony w swojej celi. Wszystko to nadaje niezwykły charakter całości i pozwala poczuć atmosferę i zrozumieć rolę ikony w Prawosławiu. Muzeum oferuje także inne możliwości zwiedzania, np. oglądanie filmów o pisaniu ikon, historii klasztoru i cerkwiach na Podlasiu. Obiekt zawiera 9 sal, których wnętrza są zorganizowane w stylu np. pustelniczej pieczary, cerkwi lub chaty wiejskiej z domowym ołtarzykiem. Historię klasztoru obrazują XVI – wieczne freski zachowane z ruin cerkwi p.w. Zwiastowania NMP w Supraślu. Muzeum to jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


ADRES:  MUZEUM IKON ul. Klasztorna 1, 16-030 Supraśl

DANE KONTAKTOWE: 

REZERWACJE PRZYJMOWANE TYLKO TELEFONICZNIE pod nr  509 336 829

 

GODZINY ZWIEDZANIA (codziennie oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

  • od 1 maja do 31 sierpnia

w godz. 10:00 – 17:00 – wtorek, środa, czwartek, sobota, niedziela

w godz. 10:00 – 18:00 – piątek

  • od 1 września do 30 kwietnia

w godz. 10:00 – 17:00 – wtorek – niedziela

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na godzinę przed zamknięciem muzeum.

Od 1 kwietnia do 31 października wejścia na ekspozycję odbywają się co 30min. Pierwszeństwo wejść mają osoby z rezerwacją. REZERWACJI MOŻNA DOKONAĆ pod nr tel. 509 336 829.

 

CENY BILETÓW (sezon 2018)

CZWARTEK – wstęp bezpłatny 

Zwiedzanie wszystkich ekspozycji stałych

  • bilet normalny 16 zł
  • bilet ulgowy 8 zł
  • bilet rodzinny 30 zł (dorośli i dzieci, maksymalnie 5 osób)

Opłaty za oprowadzanie:

  • 50 zł – w języku polskim
  • 100 zł – w języku obcym

Inne informacje o działalności muzeum dostępne na stronie www.muzeum.bialystok.pl/muzeum-ikon-w-supraslu/

 

Dojazd do atrakcji


Dojazd do Muzeum Ikon w Supraślu jest bardzo prosty. Jadąc od strony Białegostoku kierujemy się przez Supraśl ciągle prosto aż do ronda, przy którym po lewej stronie widnieją duże, białe budynki sakralne. Na ogrodzeniu znajduje się widoczny drogowskaz do Muzeum Ikon.

Galeria zdjęć