Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży


Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży jest wyjątkowym miejscem, ponieważ z jednej strony jest to najstarsze muzeum w województwie podlaskim, a zarazem odznacza je bardzo nowoczesny sposób prezentacji wystaw. W zbiorach muzeum prezentowane są rzadkie okazy i cenne kolekcje naukowe.

Atutem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży jest sposób prezentacji zbiorów. Opiera się on na nowoczesnych technologiach i w niczym nie przypomina kojarzącego się ze słowem muzeum zwiedzania wystaw w gablotach za szkłem. Muzeum Przyrodnicze w Białowieży prezentuje ekspozycje kulturowe, botaniczne i zoologiczne. Na wystawach podziwiać można fragmenty ekosystemu Puszczy Białowieskiej, czyli na przykład lisa lub łosia w naturalnym dla niego środowisku oraz pełne sceny z życia zwierząt, np. żery wilków. W muzeum zobaczyć można również fazy rozkładu drewna i inne procesy ekologiczne. Twórcy wystaw zadbali o pełną oprawę dźwiękową i świetlną ekspozycji, dlatego zwiedzając poszczególne wystawy towarzyszą nam odgłosy zwierząt, śpiewy ptaków i inne dźwięki puszczy. Ponadto, przygotowane makiety są otoczone wielkoformatowymi fotografiami. Wszystko to sprawia, że zwiedzający muzeum mogą poczuć się niemal jak w puszczy.

Wystawom przyrodniczym towarzyszy również ekspozycja kulturowa ukazująca sposoby użytkowania puszczy na przestrzeni dziejów.

Po Muzeum Przyrodniczo-Leśnym w Białowieży oprowadza  przewodnik, jednak innowacyjny charakter muzeum pozwala na pozyskiwanie dodatkowych informacji na temat puszczy w zainstalowanych przy wystawach  ekranach dotykowych. Istnieje możliwość zwiedzania muzeum samodzielnie (wejście grupy kilkuosobowej). Pomocne wtedy stają się elektroniczne przewodniki po wystawach. W cenie biletu otrzymujemy audio-przewodnik, który opisuje poszczególne ekspozycje.

Muzeum przyrodniczo-leśne w Białowieży ma jeszcze jedną ważną zaletę. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – budynek nie stwarza barier architektonicznych, sprzyja poruszaniu się na wózku, a w przypadku osób niewidomych możliwe jest dotykowe poznawanie niektórych eksponatów.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


ADRES

Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. J. Miklaszewskiego
Park Pałacowy 11
17-230 Białowieża

PARKING

Polecamy pozostawienie auta na dużym parkingu tuż przed wejściem do Parku Pałacowego. Od parkingu do Muzeum dzieli kilkuminutowy spacer drewnianym pomostem nad urokliwymi stawami i alejką parkową.

GODZINY ZWIEDZANIA

 • W sezonie (od 16 kwietnia do 15 października):
  Pon.-Pt. – 9.00.-16.30.
  Sb., niedz. – 9.00.-17.00.
 • Poza sezonem:
  Wt.-Niedz. – 9.00.-16.00.

CENY BILETÓW (sezoon 2017)

Ceny biletów różnią się w zależności od sposobu zwiedzania (samodzielnie – z audio-przewodnikiem, z pracownikiem parku, z przewodnikiem) oraz od wieku turysty (przysługujących zniżek). Bezpłatne wejście przysługuje dzieciom do lat 4 włącznie, opiekunom grup zorganizowanych oraz mieszkańcom gmin Białowieża i Narew.

Ceny biletów normalnych:

 • zwiedzanie indywidualne z audioprzewodniekiem – 15 zł/os.,
 • zwiedzanie indywidualne z przewodnikiem BPN – 20 zł/os.,
 • wstęp na wystawy czasowe z wieżą widokową – 8 zł/os.

Ceny biletów ulgowych:

 • zwiedzanie indywidualne z audioprzewodniekiem – 11 zł/os.,
 • zwiedzanie indywidualne z przewodnikiem BPN – 16 zł/os.,
 • wstęp na wystawy czasowe z wieżą widokową – 4 zł/os.

Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Dojazd do atrakcji


Muzeum Przyrodniczo – Leśne w Białowieży mieści się na terenie Parku Pałacowego – ul.  Park Pałacowy 11. Polecamy pozostawienie auta na dużym parkingu tuż przed wejściem do Parku Pałacowego. Od parkingu do Muzeum dzieli kilkuminutowy spacer drewnianym pomostem nad urokliwymi stawami i alejką parkową.

 

Galeria zdjęć