Muzeum Przyrody w Drozdowie


Drozdowo to wieś położona w powiecie łomżyńskim na terenie województwa podlaskiego. Jej główną atrakcją jest powstałe w 1984 roku muzeum przyrody, które zostało utworzone na terenie dawnego dworu Stanisława Lutosławskiego.

Zwiedzanie muzeum zaczynamy od przyległego do niego parku. Nie zaskakuje on może swoją wielkością ale z powodzeniem możemy tutaj odpocząć i delektować się jego pięknem na ławeczce w cieniu drzew lub na  drewnianym mostku nad wodą. Idąc wyznaczonymi alejkami obok pięknych krzewów oraz drzew możemy nabrać sił po długiej podróży oraz pozytywnie nastawić się na wejście do gmachu muzeum.

Sam wstęp do muzeum jest płatny, jednak cena biletu normalnego nie jest wygórowana i nie narazi turystów na duże straty finansowe. Pierwszymi pomieszczeniami do których się udajemy jest wystawa obrazująca dawny wygląd tego dworku oraz pamiątki po jego właścicielach, rodzinie Lutosławskich oraz po Romanie Dmowskim, który spędził w Drozdowie ostatnie miesiące swego życia. W salach tych odbywają się cykliczne koncerty fortepianowe, które wliczone są w cenę biletu. Warto zatem zainteresować się ich terminem ponieważ akustyka pomieszczeń oraz piękno muzyki nie pozwolą nam opuścić tego miejsca przez dłuższy czas.

Kolejne sale w muzeum poświęcone są przyrodzie i ptakom, a konkretniej szacie roślinnej Kotliny Biebrzańskiej, batalionom oraz innym ptakom charakterystycznym dla tego regionu Polski. Gdy już się z nimi zapoznamy, przechodząc dalej zwiedzamy salę poświęconą ssakom. Możemy tutaj zaobserwować między innymi bobry, wilki, rysie, sarny oraz szereg innych zwierząt występujących w Kotlinie Biebrzańskiej. Ostatnią stałą pozycję wystawową stanowi klatka schodowa wraz z  trofeami myśliwskimi.

Poza wystawami stałymi, muzeum oferuje wystawy tymczasowe. Nam udało się trafić na okres, gdzie mogliśmy zaobserwować wystawę rzeźb wykonanych z korzenia, oraz wystawę ryb akwariowych. Atrakcje tego typu nadają muzeum większej wartości turystycznej, oraz sprawiają że chce się tutaj wracać, by zobaczyć zmieniające się cyklicznie wystawy.

Jest jeszcze jeden plus tego miejsca. Brak zakazu robienia zdjęć, dlatego zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą galerią i oczywiście do odwiedzenia tego miejsca.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


ADRES:

ul. Główna 38
18-421 Piątnica

GODZINY OTWARCIA:

W sezonie wiosenno-letnim (od 1 maja do 30 września):

  • w miesiącach maju, czerwcu oraz wrześniu: od wtorku do piątku w godzinach 8:30 – 17:30, w soboty i niedziele od 9:30 do 15:30,
  • w miesiącach lipcu oraz sierpniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 17:30, w soboty i niedziele od 9:30 do 17:30.

W sezonie jesienno-zimowym (od 1 października do 30 kwietnia):

  • od wtorku do piątku w godzinach 8:30 – 15:30, w soboty i niedziele od 9:30 do 15:30.

Muzeum jest nieczynne w następujące dni świąteczne: Nowy Rok, Niedzielę Wielkanocną, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.

CENNIK:

W piątek wstęp bezpłatny dla osób indywidualnych zwiedzających wystawy stałe bez przewodnika.

Bilety bez przewodnika (Muzeum i „Ostoja Drozdowska”):

  • normalny – 9 zł
  • ulgowy – 7 zł

Bilety z przewodnikiem (Muzeum i „Ostoja Drozdowska”):

  • normalne: osoby indywidualne i grupy do 10 osób – 15 zł grupy powyżej 10 osób – 10 zł
  • ulgowe: osoby indywidualne i grupy do 10 osób – 13 zł grupy powyżej 10 osób – 8 zł od osoby

Dzieci w wieku przedszkolnym w grupach zorganizowanych – 5 zł/os.

Dzieci w wieku przedszkolnym indywidualnie – 2 zł/os.

 

Dojazd do atrakcji


Drozdowo położone jest 8km od Łomży i możemy się tutaj dostać z dwóch głównych stron. Albo od strony Łomży, albo z trasy numer 64 łączącej Białystok z Łomżą, gdzie powinniśmy skręcić pomiędzy miejscowościami Elżbiecin a Stare Bojeżewo.

Galeria zdjęć