Muzeum Straży Pożarnej w Nowodworcach


Muzeum Straży Pożarnej w Nowodworcach to w zasadzie unikat w naszym województwie. Wcześniej nikt nie zadbał o to, by zgromadzić tego typu wozy i eksponaty. Część oddziałów straży może się co prawda pochwalić zabytkowym samochodem, ale w większości nie będą one udostępnione zwiedzającym, przeciwnie do tego muzeum.

Muzeum mieści się na placu należącym do Straży Pożarnej w Nowodworcach. Każdy z 500 mieszkańców tej wsi bez wahania wskaże nam do niego drogę, więc problemu z trafieniem nie będziemy mieli. Najstarszy wóz strażacki ma ponad 50 lat, więc proszę się nie spodziewać drewnianych beczek na wodę, z których kiedyś korzystano. Niemniej i 45 letnie okazy nie są już spotykane na naszych ulicach, więc będziemy mieli na co popatrzeć, a może nawet niektóre rozwiązania nas zdziwią, bo przecież wszystko rozwija się tak szybko.

Ciekawostką jest fakt, że wszystkie eksponowane wozy są sprawne i raz do roku biorą udział w pokazowym przejeździe przez pobliskie miejscowości. Widowisko to zrzesza sporą grupę podziwiających je ludzi, dlatego proponuję, w miarę możliwości, skontaktować się z oddziałem Straży Pożarnej w celu ustalenia kolejnego terminu tego widowiska.

Do najważniejszych eksponatów muzeum należą:

  • STAR 26P, rok produkcji 1969, w używaniu Straży Pożarnej do roku 2004
  • STAR 660, typ leśnik, rok produkcji 1969, w posiadaniu straży pożarnej do roku 2004
  • STAR 25, rok produkcji 1964, w posiadaniu straży pożarnej do 2004 roku
  • ŻUK A15
  • zabytkowa pompa strażacka

Jak wiadomo, każdy chłopak chciał kiedyś zostać strażakiem, więc zachęcamy Państwa do odwiedzenia tego muzeum będąc w przejeździe czy to na trasie Sokółka – Białystok czy też Białystok – Krynki. Zwiedzenie zajmie nam 20 minut, a zawsze to wzbogacimy wiedzę, jak dawnej radzili sobie strażacy.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Eksponaty w Muzeum Straży Pożarnej w Nowodworcach można oglądać codziennie, wstęp jest bezpłatny.

 

Dojazd do atrakcji


Najprościej do muzeum dojechać ze strony Białegostoku kierując się na Krynki. Wówczas na wysokości Wasilkowa będziemy mieli drogę w lewo, tuż przed wsią Ogrodniczki. Droga oznaczona jest znakiem kierującym nas na Wasilków. Alternatywnie możemy również dojechać tu z Wasilkowa (ok 2km).

Galeria zdjęć