Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku


Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku. Punkt widokowy na złoża skały wapiennej to szeroki taras znajdujący się przy ul. Duboisa. Kreda wydobywana w tym miejscu ma nawet 60 mln lat. Zwiedzanie kopalni jest możliwe raczej dla grup zorganizowanych po uzyskaniu zgody od kierownika kopalni i tylko z przewodnikiem.

Kopalnia kredy jest wciąż czynna. Surowiec ten wydobywa się do różnorodnych celów. Niegdyś wydobycie służyło głównie celom budowlanym. Dziś, kredę mielnicką stosuje się w rolnictwie (do odkwaszania gleb) oraz do produkcji cementu, kostek brukowych, opon i innych produktów z tworzyw sztucznych. Od połowy XX wieku rozpoczęto eksploatację na skalę przemysłową, co przyczyniło się do powstania w tym miejscu zakładu przetwórczego. Dziś roczne wydobycie kredy wynosi około 60 tys. ton.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Zwiedzanie kopalni jest możliwe raczej dla grup zorganizowanych po uzyskaniu zgody od kierownika kopalni i tylko z przewodnikiem. Panoramę kopalni można podziwiać z tarasu widokowego przy ul. Duboisa w Mielniku.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć