Zespół pałacowo – parkowy Branickich w Białymstoku to najpiękniejszy zabytek Białegostoku, a barokowe ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Nie można pominąć tego miejsca na mapie turystycznej Podlasia. Miejsce to jest pamiątką po rodzie Branickich i nazywane jest rezydencją Branickich lub Wersalem Podlaskim.
Wnętrze Pałacu Branickich prezentuje się następująco:
Historia Pałacu Branickich
Historia Pałacu Branickich jest bardzo ciekawa. Pierwotnie, w XVI wieku pałac był zamkiem obronnym wybudowanym przez rodzinę Wiesiołowskich – ówczesnych właścicieli Białegostoku. Największy rozkwit pałacu i ogrodów otaczających rezydencję przypadł w okresie panowania rodu Branickich w Białymstoku. W latach 90. XVII w. Stefan Mikołaj Branicki rozpoczął przebudowę zamku na barokowy pałac. Jego syn – Jan Klemens Branicki kontynuował rozbudowę rezydencji jeszcze przez pięćdziesiąt lat. W tym czasie zarówno pałac, piękne ogrody wokół jak i samo miasto Białystok nabrały tak pięknego charakteru, że miejsce to okrzyknięto mianem Wersalu Polskiego. Historia niesie ze sobą okresy rozkwitu jak i upadku. Tak było też w przypadku rezydencji Branickich. Po śmierci Jana Klemensa Branickiego pałac został sprzedany i w czasie zaborów miał być Letnią Rezydencją Carów, jednak założono w nim Instytut Panien Szlacheckich, co spowodowało, że pałac utracił swój rezydencjonalny charakter. Dziś w Pałacu siedzibę swą ma rektorat Uniwersytetu Medycznego, a miasto sukcesywnie prowadzi prace renowacyjne na terenie Rezydencji Branickich.
Na terenie zespołu pałacowo – parkowego Branickich znajdują się:
Pałac Branickich jest budynkiem użyteczności publicznej, swoją siedzibę ma w nim bowiem Uniwersytet Medyczny. Część wnętrza zabytkowego obiektu można zobaczyć bezpłatnie. Wchodząc prawym wejściem obok drzwi głównych dostępny jest piękny hol z wystawnymi schodami oraz korytarz na piętrze z wyjściem na taras, skąd rozpościera się widok na ogrody. Niestety bezpłatne wejście funkcjonuje jedynie do godz. 17.
Pałac Branickich CENNIK i informacje praktyczne
Zakup biletów jest niezbędny jeśli chcemy zobaczyć więcej. Kasy biletowe znajdują się w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w prawej części pałacu. Koszt biletów wraz z przewodnikiem w sezonie 2019 to:
I TRASA ZWIEDZANIA (60-90 min) – „SPACER W PRZESZŁOŚĆ- KONSERWACJA I REWITALIZACJA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO PAŁACU BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU” – ŚCIEŻKA HISTORYCZNA (ZWIEDZANIE OBEJMUJE MULTIMEDIALNĄ WYSTAWĘ W PIWNICACH PAŁACOWYCH, REPREZENTACYJNE POMIESZCZENIA PAŁACU BRANICKICH ORAZ MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI UMB
DRUGA TRASA ZWIEDZANIA (45-60 min): MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI UMB ORAZ REPREZENTACYJNE POMIESZCZENIA PAŁACU BRANICKICH
Płatność tylko gotówką.
Muzeum zastrzega sobie prawo do zmiany godzin zwiedzania z przewodnikiem dla osób indywidualnych. Prosimy o rezerwację, gdyż zwiedzanie rozpoczyna się o wyznaczonych godzinach. Aby mieć pewność, iż zwiedzą Państwo Muzeum oraz ścieżkę historyczną „Spacer w Przeszłosć” prosimy o rezerwację tel. 85 748 54 67, 85 748 54 05.
Bilety do nabycia w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB
(prawe skrzydło pałacu)
ul. J. Kilińskiego 1, 15-089 Białystok
tel. 85 748 54 67, 748 54 05
e-mail: muzeum@umb.edu.pl
Pałac Branickich można zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum:
Ogród Branickich otwarty jest codziennie przez cały rok, w godzinach:
Pałac Branickich z kompleksem ogrodowym znajduje się w centrum Białegostoku. Parkingi zarówno dla aut osobowych jak i autokarów są zlokalizowane przy Bramie Wielkiej od ul. Plac Jana Pawła II.