Pentowo – Europejska Wieś Bociania


Dworek Pentowo nad Narwią, niedaleko Tykocina, w 2001 roku otrzymał tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Jest to niewątpliwie bardzo znana pozycja wśród obserwatorów ptaków i przyrody. Na terenie kompleksu znajduje się kilkadziesiąt gniazd bocianich oraz dwie wieże obserwacyjne. Takie nagromadzenie gniazd jest niespotykana w innym miejscu Polski w związku z czym Pentowo powinno być obowiązkową atrakcją wśród miłośników tych ptaków.

Wieś Bocianią tworzy skupisko ponad 30 zasiedlonych gniazd, rozlokowanych na drzewach, budynkach i słupach. Obserwacji bocianów można dokonywać zarówno z perspektywy własnego wzrostu jak i z wysokości wież widokowych na terenie dworku. Oba warianty dostarczają ciekawych wrażeń. Bocian krążący nad głowami, żerujący w polu lub brodzący nad rozlewiskiem Narwi to piękny kadr zdjęcia i ogromna radość obserwatora.

Dwie wieże obserwacyjne umożliwiają podziwianie gniazd z góry. Szczególnie ciekawe są okresy kwietniowo-majowe, gdy w gniazdach pojawiają się jaja oraz czas lipcowy, gdy młode zaczynają opuszczać gniazda.

Europejska Wieś Bociana i pobliskie starorzecze Narwi to prawdziwy raj dla fotografów przyrody i miłośników natury w czystej postaci.

Dworek Pentowo, poza niezwykłą na skalę Polski Bocianią Wioską oferuje także inne atrakcje:

  • jazdę konną,
  • kuligi,
  • przejażdżki bryczką,
  • noclegi w ponad stuletnim dworku o staropolskim klimacie.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Wstęp na teren atrakcji kosztuje symbolicznie – około 3-4zł. Do zakupionego biletu otrzymać można  lornetki, które ułatwią obserwacje bocianów i ich zwyczajów.

 

Dojazd do atrakcji


Pentowo położone jest pomiędzy Tykocinem a Kiermusami w odległości ok. 30km od Białegostoku. W Tykocinie powinniśmy skręcić na Kiermusy i jechać ciągle prosto, aż po prawej stronie zobaczymy tablicę informującą o Pentowie.

Galeria zdjęć