Rajgród – opis miejscowości


Rajgród to miasto położone w powiecie grajewskim, na atrakcyjnych przyrodniczo terenach. Bezpośrednie sąsiedztwo miasta z jeziorem Rajgrodzkim stanowi jego główną wartość turystyczną. Plusem jest także jego lokalizacja obok Biebrzańskiego Parku Narodowego, zapewne głównie to przyciąga turystów w to miejsce. Kompleks bagienno – torfowy Czerwone Bagno to siedlisko bezcennych gatunków roślin bagiennych, ptactwa charakterystycznego dla danego obszaru oraz największa w Polsce populacja łosi.

Rajgród jak każde miasto ma swoją historię, w której najważniejsze są fakty dotyczące uzyskania statusu miasta. Pierwsze prawa miejskie magdeburskie Rajgród otrzymał w 1568 r. Po ich utracie w czasie powstania styczniowego odzyskał je ponownie w 1924 r.

Najstarszą częścią Rajgrodu jest Góra Zamkowa, która stanowiła zalążek miasta. W wiekach średnich ludy Jaćwieskie wybudowały tu gród warowny nazwany „Rajem”. Jego etymologia nie jest do końca związana z chrześcijańskim znaczeniem słowa „raj”, prawdopodobnie (jak dowiedzieliśmy się z tablicy informacyjnej przy Górze) nazwa pochodzi od starolitewskiego raistas – tereny niedostępne, podmokłe. Niestety poszukiwanie zamku na tym wzgórzu jest daremne, budowa twierdzy Kazimierza Wielkiego została przerwana atakiem krzyżackim. Nie znaczy to jednak, że nie warto wejść na to wzniesienie, wręcz przeciwnie, bardzo zachęcam, ponieważ widok jaki rozpościera się z góry jest piękny. Mieliśmy okazję być tam latem w godzinach wieczornych i naprawdę nie żałujemy. Obecnie Góra Zamkowa jest zadrzewiona i przypomina park, miasto dba o trawnik, więc nie ma obaw, że trzeba się przedzierać przez nieokiełznane krzaki. Widok z Góry Zamkowej na Jezioro Rajgrodzkie jest wart poświęcenia chwili i wejścia na szczyt. Zaznaczę tu również, że Góra nie jest wysoka i naprawdę spokojnie da się tu wejść bez zadyszki. Zachód słońca wpadającego do jeziora podziwialiśmy z ogromną przyjemnością. Poniżej, jak zwykle prezentujemy zdjęcia.

Co jeszcze warto zobaczyć w Rajgrodzie?

  1. U stóp Góry Zamkowej znajduje się plaża miejska, zaś na jej zboczu amfiteatr.
  2. Warty uwagi jest Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajgrodzie. Świątynia jest zbudowana w stylu neogotyckim, a to co przyciąga wzrok to budulec w postaci czerwonej cegły. Kościół góruje na niewielkim wzniesieniu. Naprzeciwko świątyni znajduje się cmentarz, a na nim murowana kaplica grobowa wzniesiona w 1826 r. Niedaleko kościoła mieści się wybudowana z kamienia Droga Krzyżowa.
  3. Innym miejscem jest trójkątny Rynek Rajgrodzki. Otaczają go kamieniczki z końca XIX i pierwszych lat XX wieku. Część z nich jest typową pożydowską architekturą.

Gdzie zjeść?

Tu niestety Rajgród nas zawiódł. Poszukiwaliśmy miejsc, gdzie moglibyśmy zjeść i trochę się rozczarowaliśmy. W całym mieście znaleźliśmy jedno miejsce, gdzie można zatrzymać się na obiad. Informujemy jednak, aby turyści uniknęli niemiłego zaskoczenia, że ceny w tym miejscu były naprawdę wysokie. Radzimy więc wziąć to pod uwagę planując wycieczkę do Rajgrodu i okolic.

Aby nie kończyć opisu Rajgrodu niemiłym akcentem warto wspomnieć o organizowanych w mieście imprezach cyklicznych. Wymienić tu można:

  •  1 maja – Turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Rajgrodu;
  •  23 czerwca „Sobótki” – impreza popularyzująca tradycje kulturowe;
  •  Letnie imprezy żeglarskie, np. regaty pod hasłem „Bezpieczne Wakacje”, regaty „O błękitną wstęgę J. Rajgrodzkiego”.
  • w 2009r. odbyły się tu także 496 Urodziny Województwa Podlaskiego.

 

Dojazd do atrakcji


Górę Zamkową w Rajgrodzie znajdziemy przy ul. Szkolnej. W miejscowości należy kierować się do centrum miasta zjeżdżając z drogi krajowej nr 61(ul. Warszawska)  w ulicę Plac 1000-lecia (centrum miasta), która następnie przechodzi w ulicę Szkolną. Na krańcu ulicy znajduje się wzniesienie Góra Zamkowa.

 

Galeria zdjęć