Rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej


Żegluga Augustowska obsługuje  Pojezierze Augustowskie, które obejmuje takie jeziora jak: Jez. Białe, Jez. Necko, Jez. Sajno, Jez. Studzieniczne, Jez. Rospuda oraz kanały – Kan. Augustowski i Kan. Bystry. Ponadto rejsy odbywają się także na rzece  Netta, a niektóre z nich zawierają  śluzowanie statku (śluzy to budowle wodne, które umożliwiają statkom, łodziom motorowym i kajakom pokonywanie różnic poziomu wód na poszczególnych odcinkach drogi wodnej) na Śluzach w Przewięzi i Augustowie.

Warto odwiedzić Port Żeglugi nawet jeśli nie wybieramy się na rejs. Udostępniono tam bowiem bezpłatne atrakcje: muzealia z zabytkową Barką, wystawę kamieni oraz film z rejsu Papieża Jana Pawła II, który odbył się 9 czerwca 1999r. Utworzono także ścieżkę edukacyjną na starym statku, gdzie można zobaczyć jego maszynownię, kajuty, odpocząć na ławeczce na pokładzie.

Najważniejszą jednak atrakcją Żeglugi są rejsy statkami pasażerskimi. Długość tras jest zróżnicowana, dzięki czemu każdy może dopasować sobie odpowiedni cenowo i czasowo rejs.  Ceny (w sezonie 2016r) wahają się od 25zł (przy grupach 30-osobowych) do 45zł, zaś rozpiętość czasowa to od 1,15h (trasa na Rospudę) do 3h (trasa do Studzienicznej). Istnieje także możliwość przepłynięcia trasy do Studzienicznej w jednym kierunku. Polecamy rejs najdłuższy do sanktuarium Studzieniczna i z powrotem. Koszt tej atrakcji jest niewielki, a wrażenia niezapomniane. Dwupokładowe statki wyposażone w bufety i toalety mieszczą nawet do 200 turystów, miejsca nikomu nie zabraknie. Rejs jest bardzo przyjemny. Jego trasa rozpoczyna i kończy się w porcie Augustów, dalej przepływamy przez rzekę Nettę, kolejne jeziora, dwukrotnie przez Śluzę Przewięź i powracamy do Portu. Czas przepływu statkiem jest urozmaicony o informacje turystyczne jakich udziela kapitan statku. W trakcie rejsu opowiada  historię Kanału Augustowskiego, legendy półwyspów i wysepek o interesujących nazwach (np. „Goła Zośka”, „Wianek”), zwraca uwagę turystów na  ciekawe obiekty znajdujące się na brzegach jezior, aktualny przebieg trasy oraz walory turystyczne terenów położonych na szlaku. Wycieczka wzbogaca także duchowo, ponieważ przypomina niezwykłą postać Papieża Jana Pawła II, który także skorzystał z tej niesamowitej przyjemności rejsu po jeziorach augustowskich. Znajdujące się na trasie statku  Jez. Studzieniczne przypomina właśnie pobyt Papieża, upamiętniony pomnikiem widocznym na brzegu jeziora. Kiedy statek wpływa na wody tego specjalnego miejsca turyści mogą posłuchać ulubionej piosenki Papieża „Barka”. Stwarza to niesamowity klimat. W drodze powrotnej czas umilają piosenki związane z Augustowem. Rejs jest wart poświęcenia czasu i pieniędzy. Gorąco polecamy.

Warto wiedzieć, że istnieje także możliwość wynajmu statku na potrzeby spotkań integracyjnych firm czy rejs w gronie najbliższych.

Żegluga Augustowska umożliwia także internetową rezerwację i zakup biletów na rejsy.

Więcej danych oraz opis tras Żeglugi Augustowskiej  dostępne na stronie:

www.zeglugaaugustowska.pl

tel./fax (+48) 87 643 28 81, tel (+48) 87 643 21 52

 

Dojazd do atrakcji


Przedsiębiorstwo Żegluga Augustowska Sp. z o.o.

ul. 29 Listopada 7
16-300 Augustów
tel: +48 87 643 28 81
tel: +48 87 643 21 52
fax: +48 87 643 71 58
email: kontakt@zeglugaaugustowska.pl

Galeria zdjęć