Rudka Pałac Ossolińskich


Rudka to niewielka wieś zlokalizowana w powiecie bielskim. Nazwa miejscowości pochodzi od niewielkich złóż rudy żelaza w torfowisku nad rzeką Nurzec. W historii miejscowości najbardziej zapisał się ród Ossolińskich, po władaniu których, do dziś pozostał piękny pałac wraz z innymi budynkami i parkiem tworzące Zespół Pałacowy z XVIII wieku.

W Rudce warto zobaczyć:

  1. Pałac Ossolińskich – zbudowany w barokowym stylu w 1763r. przez Aleksandra Ossolińskiego. Wokół pałacu znajdują się oficyna, stajnia, dawna oranżeria z II poł. XVIII wieku, a także magazyn zbożowy i budynki administracyjne z 1830r. Wszystko otacza park pałacowy w tylu angielsko – francuskim. Do parku pałacowego wprowadza piękna aleja starych drzew, zaś tuż przed samym pałacem droga przybiera kształt ronda z zabytkową fontanną w środku. Obecnie gospodarzem obiektu jest Zespół Szkół Rolniczych im. Ks.K. Kluka w Rudce.
  2. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej – świątynia znajduje się przy ul. Ks. M. Badowskiego 1. Kościół pochodzi z II połowy XVIII wieku i został wybudowany w stylu barokowym.
  3. „Zajazd” – budynek z początku XIX w. zlokalizowany przy ul. Wolności; pozostałość po rodzinie Potockich. W przeszłości w budynku znajdowało się muzeum historyczno – etnograficzno – przyrodnicze.
  4. Drewniana rzeźba św. Floriana w murowanej kapliczce – zabytek pochodzi z II poł. XVIII w. i znajduje się u zbiegu ulic Ciechanowieckiej i Wolności.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć