Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku


Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku znajduje się w małej, położonej malowniczo podlaskiej wsi zwanej niegdyś Krzywym Stokiem. Różanystok to miejsce z bogatą historią, ściśle związaną z  istniejącym tu od wieków sanktuarium. Pierwsze wzmianki dotyczące świątyni pochodzą z połowy XVII wieku, kiedy to na zlecenie rodu Tyszkiewiczów, właścicieli majątku o nazwie Krzywy Stok, zostaje namalowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w ręku przez artystę z Grodna. Kiedy obraz cieszył się coraz większą czcią, na prośbę rodziny Tyszkiewiczów w 1663 roku, przybyli z Sejn do Krzywego Stoku dominikanie, jako opiekunowie Cudownego Obrazu. Został on umieszczony w nowo wybudowanej świątyni pod wezwaniem Ofiarowania Matki Boskiej, zbudowanej na wzór słynnego kościoła jezuickiego w Grodnie. Trzynawowy, wzniesiony na rzucie krzyża łacińskiego, prezbiterium zwrócone w kierunku południowym. Całość ma styl barokowy, natomiast wystrój i ołtarze z ornamentami dekoracyjnymi – rokokowy.

Kult Matki Bożej oraz łaski udzielane przez Nią, spowodowały  zmianę nazwy miejscowości z Krzywego Stoku na  Różanystok. Dominikanów z Różanegostoku za pomoc powstańcom styczniowym, wygnał car. W 1901 roku sprowadził tu prawosławne mniszki, które w związku ze zbliżającym się w 1915 roku frontem uciekając w głąb Rosji, zabrały ze sobą słynący łaskami Obraz Matki Bożej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1919 przybyli tu salezjanie. W 1929 roku wprowadzili do kościoła nowy obraz Matki Boskiej namalowany w Warszawie. Został on poświęcony w Rzymie przez papieża Piusa XI. Obraz ten czczony jest do dziś. W związku z przygotowaniami do koronacji, odnowiono całkowicie wystrój świątyni. W 1981 roku odbyły się uroczystości koronacyjne z udziałem licznie zebranego duchowieństwa i około 250.000 wiernych. Kilka lat później, bo w 1987 roku papież Jan Paweł II nadaje kościołowi Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny tytuł bazyliki mniejszej.

Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku znajduje się na Szlaku Maryjnym wraz z czterema innymi świątyniami. Co roku odwiedzają je pielgrzymi z całej Polski, zwłaszcza w rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Różanostockiej, która przypada na ostatnią niedzielę czerwca.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


ADRES:

Sanktuarium Maryjne – salezjanie

Różanystok 16
16-200 Dąbrowa Białostocka

 

KONTAKT:

Telefon: 85 712 80 08
Telefon komórkowy: +48 604 716 351
e-mail: rozanystok(at)salezjanie.pl

 

MSZE ŚWIĘTE W RÓŻANYMSTOKU:
Msze św. w niedziele:

  • 7.30
  • 9.00 – suma
  • 10.30 – z udziałem dzieci i rodzin
  • 12.00
  • 16.00

Msze św. w dni powszednie:

  • 6.30
  • 17.00 – od października do kwietnia
  • 19.00 – od maja do września
  • 7.00;
  • 19.00 – lipiec i sierpień

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć