Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie


Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie jest kolejną z pięciu świątyń znajdujących się na Szlaku Maryjnym. Położone jest na wzgórzu, w niewielkiej miejscowości o nazwie Krypno, pomiędzy Tykocinem a Knyszynem.

Jak głosi miejscowa legenda, obraz Matki Bożej pojawił się na grubej lipie, pod którą była krypa przeznaczona do pojenia koni. Obraz trzykrotnie odnoszono do kościoła w Knyszynie i za każdym razem powracał. Od tego miejsca i wydarzenia prawdopodobnie pochodzi nazwa miejscowości. Najpierw „Krypka”, „Krypa”, a na początku XVI wieku – Krypno. Obraz umieszczono w małej kaplicy, zbudowanej na miejscu objawienia, która przetrwała do 1625 roku. Następnie był przechowywany w kościele lub na dworze Radziwiłłów w Knyszynie, albo na dworze starosty knyszyńskiego Jana Hetmana Zamoyskiego, skąd został przeniesiony do Krypna. Obecny kościół wzniesiono w latach 1881 – 1885. W ołtarzu głównym znajduje się krypniański,  słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia, namalowany na desce lipowej.

W latach 30-tych XX w. gdy proboszczem był ks. Antoni Walentynowicz, wybudowano kaplicę za prezbiterium, kaplice Siedmiu Boleści Matki Najświętszej i kaplicę pogrzebową. Teren przy kościele został ogrodzony murem. Przy bramie od strony plebanii wmurowano fragment płyty nagrobnej z grobowca króla Zygmunta Augusta. W 1985 r., dokonano uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej a w 1997 r. Abp Stanisław Szymecki podniósł kościół parafialny do godności  kolegiaty, ustanawiając jednocześnie  Kolegiacką Kapitułę Krypniańską.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie zaprasza do modlitwy pielgrzymów z całego świata. Do dyspozycji przybyłych pielgrzymów jest 60 miejsc noclegowych, parking oraz miejsce na urządzenie ogniska.

Źródło: www.krypno.archibial.pl/sanktuarium.html

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


ADRES:

19 – 111 Krypno Kościelne 29

MSZE ŚW. W SANKTUARIUM W KRYPNIE:

  • Niedziele i święta:

7.30 – Godzinki o NMP

Msze św.: 8:00, 10:00, 12:00 i 18:00;

  • Dni powszednie: godz. 7:00 i 18:00.
  • W soboty o 18:00 Msza św. i Nabożeństwo do Matki Bożej Pocieszenia z modlitwą „Próśb i podziękowań”.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć