Sanktuarium w Świętej Wodzie


Z Wasilkowem nierozerwalnie należy wiązać Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Jeśli jesteśmy już w okolicy powinniśmy odwiedzić to miejsce. Co roku przybywa tu tysiące pielgrzymów. Sanktuarium jest widoczne z drogi krajowej nr 19. Mimowolnie uwagę przyciąga znajdujące się na jego terenie wzgórze tysięcy pątniczych krzyży. Warto zaznaczyć, że kult maryjny w tym miejscu sięga XVIII wieku. Nazwa Sanktuarium pochodzi od cudownego źródełka, które według historii trzy wieki temu uzdrowiło niewidomego szlachcica. Na obszarze Sanktuarium znajdują się:

 • kościół,
 • grota,
 • wzgórze krzyży,
 • cudowne źródełko
 • kaplice Dróżek Boleści Maryi.

Wszystko mieści się na dużym, bardzo zadbanym terenie. Alejki ułożone z kostki, bukiety i dywany kwiatów, drzewa i krzewy oraz piękny plac zabaw jeszcze bardziej umilają pobyt w tym miejscu. Pielgrzymi mogą również korzystać z Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego, które zapewnia noclegi i usługi gastronomiczne.

Szczerze zachęcamy do odwiedzenia zarówno Wasilkowa jak i szczególnie Sanktuarium w Świętej Wodzie.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Msze Święte w Sanktuarium w Świętej Wodzie:

 • w niedziele o godz. 8:00, 10:00, 12:00, 15:00, 18:00
  + 11.00, 13.00 (od października do Niedzieli Palmowej),
  + 20.00 (od maja do Odpustu M.B. Bolesnej)
 • w dni powszednie o godz. 15:00, 18:00

Kiosk Sanktuarium – od V do IX w godz. 7.00 – 21.00, od X do IV w godz. 9.00 – 16.00

Nocleg Święta Woda

Przy Sanktuarium funkcjonuje Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowe idealne na nocleg dla grup, rodzin i osób indywidualnych. Cennik noclegu w Świętej Wodzie dostępny na stronie www.swietawoda.eu/pokoje/

 

Dojazd do atrakcji


Adres:

ul. ks. Rabczyńskiego 2
16-010 Wasilków
www.swietawoda.eu

Święta Woda znajduje się tuż za Wasilkowem. Kierując się w stronę Sokółki lub przejścia granicznego w Kuźnicy, powinniśmy szukać jej po prawej stronie. Nie sposób nie zauważyć tego miejsca, chociażby ze względu na wzgórze tysięcy krzyży pątniczych.

Do Sanktuarium można dojechać również autobusem Białostockiej Komunikacji Miejskiej – linia „100”.

Galeria zdjęć