Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie


Skansen Kurpiowski to jeden z najatrakcyjniejszych zabytków powiatu łomżyńskiego. Nie może on umknąć uwadze żadnego turysty będącego w pobliżu. Pięknie ulokowany na zróżnicowanym terenie zapewnia mnóstwo frajdy z jego zwiedzania.

Skansen prezentuje dawną historię ludności Kurpiowskiej, a w szczególności to jak się kiedyś żyło i pracowało. To zespół kilkudziesięciu obiektów, których nie sposób zwiedzić od tak, nie zastanawiając się nad ich dawnym przeznaczeniem. Możemy tutaj zaobserwować budynki mieszkalne, poczynając od tych najbiedniejszych, na bogatszych dworkach kończąc. Skansen tworzą także liczne zabudowania wiejskie, młyny, karczmy, wiatraki oraz wszystko to, co występowało w miejscowościach z tamtych czasów. Przechadzając się pomiędzy budynkami naprawdę czuć klimat tego miejsca.

Skansen w Nowogrodzie to w zasadzie park etnograficzny, który rozpościera się na obszarze ok. 3,5 ha. Znajdują się tu 23 zabytkowe budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: bramy, kapliczki, studnie, itp.

Nie ma tutaj mowy o domach z betonu, a starych chat nie szpecą niefortunnie rozmieszczone kamery i systemy alarmowe. Jeśli takowe tu istnieją, są zrobione z wielkim przemyśleniem, co pozwala w pełni delektować się tamtym okresem.

Dodatkowym plusem tego miejsca jest fakt, że co drugi budynek można również zwiedzić od środka.

Na terenie obiektu funkcjonuje karczma, w której serwowane są specjały regionalne. Jeśli w pełni chcemy się wczuć w tradycję kurpiowską, winniśmy ich zasmakować.

Skansen nie jest tylko nastawiony na bieganie pomiędzy atrakcjami,  sprzyja również odpoczynkowi. Położenie na wzniesieniu (skarpie nadnarwiańskiej) nad rzeką Narew umożliwia rozłożenie kocyka nad brzegiem i urządzenie małego, rodzinnego pikniku.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


ADRES:

MUZEUM SKANSEN IM. ADAMA CHĘTNIKA
Nowogród ul. Zamkowa 25

GODZINY ZWIEDZANIA:

Czynny (w sezonie turystycznym):

  • od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16.
  • Soboty, niedziele, święta w godz. 10 – 17.

CENNIK:

Bilet wstępu do skansenu:

  • normalny – 8 zł
    z przewodnikiem dla grup zorganizowanych 11 zł
  • ulgowy – 6 zł
    z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) – 9 zł
  • spacerowy – 3 zł.
  • Bilet indywidualny z przewodnikiem (do 10os.) – 70zł

 

Dojazd do atrakcji


Dojazd do samej atrakcji nie sprawia najmniejszego problemu. Gdy już dojedziemy do Nowogrodu, ilość tablic informacyjnych nie pozwoli się zgubić.

Galeria zdjęć