Supraśl – opis miejscowości


– HISTORIA –

Supraśl to miasto, którego początki datuje się na ok. 1500 r. Zawiązką ówczesnej osady był klasztor założony przez prawosławnych mnichów. Wybudowana przez nich drewniana cerkiew pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty spłonęła po niespełna 45 latach istnienia. Zespół budynków klasztornych stanowiła także murowana świątynia pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, wzniesiona najprawdopodobniej w latach 1503 – 1511. Świątynia została wysadzona w powietrze przez wojska niemieckie w okresie II wojny światowej. W 1516 r. monaster prawosławny rozbudował się o cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego i katakumby. Siedziba klasztoru była ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym osady, ponieważ mieściła bogatą bibliotekę oraz utrzymywała kontakty z innymi, ważnymi ośrodkami prawosławnymi. Na początku XVII w. Bazylianie jeszcze bardziej rozwinęli klasztor i rozpoczęli działalność wydawniczą. W miejscowości nastąpił rozkwit oświaty. Od 1834 r. w Supraślu zaczęły funkcjonować pierwsze manufaktury sukiennicze i warsztaty tkackie. Spowodowało to rozwój miasteczka. Pod koniec XIX w. wybudowano kolejne cerkwie św. Pantelejmona, św. Jana Teologa, a w 1901- św. Jerzego Zwycięzcy. W okresie tym powstały też pierwsze kościoły – p.w. Świętej Trójcy oraz ewangelicko – augsburski, których pierwotny kształt został zachowany do dziś. Supraśl otrzymał prawa miejskie w I poł. XIX w. Niestety pod koniec tego samego stulecia utracił swoje znaczenie na rzecz rozwijającego się blisko Białegostoku. Dwie wojny światowe spowodowały zniszczenia wielu pamiątek historycznych, m.in. cerkwi i zabytkowych zabudowań miasteczka.

 

– SUPRAŚL DZIŚ –

Położona w odległości 15 km od Białegostoku uzdrowiskowa miejscowość Supraśl zaprasza turystów swym urzekającym klimatem. To niewielkie miasto położone nad rzeką o tej samej nazwie, wśród Puszczy Knyszyńskiej na Wysoczyźnie Białostockiej może poszczycić się statusem uzdrowiska, uzyskanym w 1999 r. Supraśl zachęca do zwiedzania dzięki swojej unikalnej aurze. Bogata tradycja, ciekawa kultura i wspaniała przyroda są największymi atutami tego miejsca. Ogromna ilość atrakcji jaką oferują mieszkańcy tego miasta dostarcza niezapomnianych wrażeń z pobytu w tym zakątku Podlasia. Liczne szlaki rowerowe, piesze, konne, spływy kajakowe oraz spacery po zabytkowym mieście gwarantują niezwykle przyjemne spędzenie czasu wolnego.

Ilość kwater turystycznych zlokalizowanych w samym Supraślu jak i okolicach z pewnością nie przysporzy przybywającym tu turystom kłopotu znalezienia noclegu. Wiele z nich oferuje także inne, niesamowite atrakcje urozmaicające wypoczynkowy pobyt. Jedną z nich jest spędzenie czasu w „towarzystwie” koni, poprzez skorzystanie z takich form wypoczynku jak jazdy na kucykach, jazdy crossowe po okolicy połączone z pokonaniem rzeki, przejażdżki rekreacyjne bryczkami i rajdy konne. Gospodarstwa agroturystyczne organizują także spływy kajakowe rzeką Sokołda, których długości są dostosowane do wymagań turystów. W zależności od ilości czasu oraz chęci można skorzystać ze spływów zarówno kilkugodzinnych jak i dwudniowych.

Inna formą aktywności podczas pobytu w Supraślu może być jazda rowerowa. Szlaki rowerowe podobnie jak spływy są zróżnicowane długością. Wszystko po to, by każdy mógł zaczerpnąć tej przyjemnej formy zwiedzania. Szlaki prowadzą przez malownicze tereny, wzgórza i rozległe lasy Puszczy Knyszyńskiej o sprzyjającym zdrowiu mikroklimacie. Trasy są bardzo dobrze oznakowane, więc nie ma powodu do obaw związanych z błądzeniem.

Osoby gustujące w nieco mniej aktywnej formie wypoczynku również znajdą tu coś dla siebie. Sam pobyt w Zielonych Płucach Polski pozwala skutecznie odpocząć od codziennej pracy i głośnych, nie do końca czystych miast. Spokój, cisza, i niezakłócona przyroda w gminie Supraśl umożliwiają wypoczynek o jakim marzy się przez cały rok pracy. Książka przeczytana w ogródku gospodarstwa agroturystycznego, pod lasem z którego dobiegają uspokajające śpiewy ptaków, szum drzew i zapach przyrody zapadnie w pamięć niejednego turysty. Wieczorne grillowanie lub ogniska z pewnością są niebywale lepsze od tych spędzanych w mieście, na tarasie lub balkonie.

Ze względu na położenie gminy Supraśl można również skorzystać ze spacerów po lasach, urozmaicając je o grzybobranie, zbieranie owoców lasu – jagód i innych. Niesamowita aura podczas kontaktu z przyrodą pozostanie w pamięci każdego odwiedzającego Supraśl i okolice. Miejsca te są przygotowane do obsługi ruchu turystycznego przez cały rok. Nie tylko latem można tu przyjemnie spędzić czas. Zimowe krajobrazy Puszczy Knyszyńskiej wprawiają w zachwyt każdego kto je ujrzy. Szron, czapy śniegu na drzewach lasów, zaśnieżone pagórki i doliny, sople na rynnach domków oraz białe ścieżki i dróżki stanowią doskonały krajobraz na zdjęcia. Takie fotografie w albumie wprowadzają w stan zadumy i radości nie tylko właścicieli, ale także wszystkich, którzy je oglądają. Zima to doskonały okres na kuligi. Konie ciągnące sanie, płonące pochodnie i przepiękne, zimowe krajobrazy to niezapomniane wrażenia. Długie wieczory można spędzić ogrzewając się i śpiewając przy ognisku lub dla większych zmarźlaków przy domowych kominkach, kosztując smaków kuchni regionalnej lub po prostu odpoczywając i ciesząc się błogim spokojem. Taka forma spędzenia czasu na pewno pozwoli zregenerować siły i zapomnieć na chwilę o wszystkim co nas męczy w codzienności. Warto zatem zafundować sobie takie chwile przyjemności, których nie zakłóci nam sąsiad z góry czy hałaśliwa ulica.

 

– ZABYTKI –

1. Pobazyliański Zespół Klasztorny ZNMP

 Zalążek miasta Supraśl, mieszczący się przy ul. Klasztornej 1. Ufundowany przez Wielkiego Księcia Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i prawosławnego biskupa Józefa Sołtana. Historia klasztoru to liczne wznoszenie nowych budynków, cerkwi, pożary, zniszczenia, odbudowy, funkcje ośrodka religijnego, kulturalnego i oświatowego miasta. Obecnie na terenie klasztoru funkcjonuje kilka budynków. Główna Cerkiew Zwiastowania NMP znajduje się na dziedzińcu kompleksu klasztornego i pochodzi z początku XVI w. Zniszczona podczas II wojny światowej została odbudowana w stylu renesansowym w 1985 r. Zachowane zostały z niej oryginalne fragmenty polichromii – freski z Supraśla. Barokowe budynki klasztorne z XVII i XVIII w. dodają miejscu niesamowity charakter. Kolejnym obiektem klasztornym jest Pałac Archimandrytów z połowy XVII w. Od 2006 r. funkcjonuje tu Muzeum Ikon – niepowtarzalne interaktywne muzeum sztuki sakralnej prawosławia. Zabudowania klasztorne stanowią również cerkiew Św. Jana Teologa (1888 r.) oraz Brama – Dzwonnica (1752 r.). Kompleks klasztorny jest bardzo zadbany, wyłożone kostką ścieżki, dywany ostrzyżonej trawy i kolorowych kwiatów, ozdobne krzewy i drzewka umilają spacer między wyremontowanym, zabytkowym budownictwem.

 Zobacz rozbudowany opis Monasteru w Supraślu.

2. Kościół p.w. Św. Trójcy

 Zbudowana w latach 1861 – 1865 świątynia istnieje do dziś przy ul. Piłsudskiego 9. Od momentu powstania przeszła znaczne remonty, została rozbudowana o wieżę, dzwonnicę, dwie zakrystie i chór. Kościół został wzniesiony na planie prostokąta. Swobodne łączenie elementów stylowych z nowoczesnymi i jasne wnętrze świątyni daje znać o charakterze w jakim został stworzony budynek – styl eklektyczny. Od września 1998 r. kościół jest wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

3. Kościół ewangelicko – augsburski

 Znajduje się przy tej samej ulicy co Kościół Św. Trójcy. Wybudowany w 1870 r. był filią parafii ewangelicko – augsburskiej w Białymstoku. Ma bardzo bogatą historię. Na początku XX w. ludność ewangelicka w Supraślu liczyła ok. 500 osób. Sytuacja zmieniła się po wybuchu I wojny światowej. Wojska rosyjskie wysiedliły ewangelików, a kościół (zbór) został ograbiony z dwóch dzwonów. Świątynia przechodziła remonty w latach 1928, 1935. W okresie II wojny światowej zbór został ograbiony przez Rosjan, zlikwidowano wszelkie symbole religijne w świątyni i utworzono w jej wnętrzu kino, potem magazyn broni i amunicji Armii Czerwonej. Po wojnie losy budynku były skomplikowane, pełnił on różne funkcje – od magazynu ziół, składów budowlanych, po próbę nadania mu charakteru sali koncertowo-wystawienniczej. Generalny remont z przeznaczeniem przywrócenia obiektowi charakteru świątyni rozpoczęła w 1991 r. Parafia Rzymskokatolicka w Supraślu. Obecnie jest to Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski.

4. Kaplica p.w. Wszystkich Świętych

 Kaplica znajduje się na cmentarzu przy ul. Białostockiej. Jest widoczna od razu z ulicy. Została wykonana w XVIII i XIX w. Jest to konstrukcja częściowo murowana a częściowo drewniana. Murowana wieża pochodzi z początku XVIII w., zaś drewniany korpus został dobudowany w połowie XIX w.

5. Cmentarz Ewangelicki

 Położony także przy ul. Białostockiej, naprzeciwko cmentarza katolickiego. Na swoim terenie mieści dwie wyjątkowe kaplice grobowe. Pierwsza z nich to kaplica rodziny Zachertów wymurowana w 1885 r. Obok tej klasycystycznej budowli stoi pomnik upamiętniający zasłużoną dla Supraśla rodzinę Zachertów. Druga kapliczka to Mauzoleum Buchholtzów, również upamiętniające ważną dla miasta rodzinę. Kapliczka została postawiona w 1904 r. w stylu neogotyckim, wg projektu Hugo Kudera. Charakteryzuje się zdobnictwem ściennym, kolumnami zwieńczonymi łukami, strzelistą wieżyczką i figurkami przypominającymi średniowieczne gargulce.

6. Pałac Buchholtzów

 Pałac znajduje się przy ul. Kościuszki, tuż obok pętli autobusowej. Obecnie mieści się w nim liceum plastyczne. Budynek zachował jednak swój dawny charakter. Jest to secesyjna siedziba jednej z rodzin supraskich fabrykantów, która powstała w latach 1892 – 1903. Zewnętrzne ściany pałacu są przepięknie zdobione wypukłymi kolumienkami i ciekawym wzornictwem, zaś całość ściany frontowej dopełnia portyk balkonowy wsparty 4 kolumnami z głowicami. Wnętrze budynku to bogaty wystrój secesyjny, zachowane polichromie, sztukateria i żeliwna klatka schodowa.

7. Domy Tkaczy

 Budowane w latach 30. XIX w. nadawały miasteczku klimat przemysłowy. Były to drewniane, parterowe budynki mieszkalne, w których suprascy chałupnicy zajmowali się tkactwem. Domki były bielone wapnem a dachy kryte gontem lub dachówką ceramiczną.

Inne ciekawe miejsce w Supraślu to Bulwary im. Wiktora Wolkowa nad rzeką Supraśl. Nowoczesny, pełen atrakcji deptak zachęca do spacerów, a kąpielisko do letniego plażowania.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Jako szczególną atrakcję i formę zwiedzania Supraśla polecamy Szwędaczki Supraskie – to wyjątkowy sposób na poznanie najciekawszych miejsc w Supraślu i okolicy. Wspaniałą wycieczka piesza dla dorosłych i dzieci, pełna wrażeń, niespodzianek i legend. Więcej o Szwędzaczkach Supraskich znajdą Państwo tutaj.

ADRES i KONTAKT DO PRZEWODNICZKI:

Kopart Pracownia Artystyczna Katarzyna Kopeć

ul. 3-go Maja 3A, 16-030 Supraśl,
tel.: 666-238-280
email: biuro@szwedaczkisupraskie.pl

 

Dojazd do atrakcji


Supraśl oddalony jest około 15 kilometrów od Białegostoku. By tam dojechać powinniśmy jechać w stronę Krynek. Jeśli tylko nie zboczymy z trasy, bez problemu tam trafimy.

Galeria zdjęć