Szlak Małej Litwy


SZLAK MAŁEJ LITWY – Kaletnik, Smolany, Puńsk, Wojtokiemie, Krasnogruda, Sejny

Szlak Małej Litwy to trasa wiodąca wśród miejscowości przedstawiających wymieszanie ludności Polskiej i Litewskiej na tych ziemiach. Przedstawia ona nie tylko losy zamieszkujących te obszary mieszkańców, ale również piękno całego powiatu sejneńskiego. Jak pisze Grzegorz Rąkowski w Polsce egzotycznej, jest to „kraina niewysokich pagórków, łąk i torfowisk połączonych skomplikowanym systemem strumieni i rowów. Miejscami w dolinach spotyka się płaty olszyn, sosnowe laski zwane lasankami. Wśród tego pejzażu tkwią z rzadka rozrzucone pojedyncze domostwa, ku którym wiodą wąski, kręte dróżki. Jest tu cicho, spokojnie i sielsko”.

Prezentację szlaku pragniemy przedstawić w formie opisu najważniejszych atrakcji i miejscowości tych ziem, które są jak nieoszlifowany diament.

 

Wyruszając z Suwałk, pierwsza miejscowość na naszej trasie to Kaletnik. Jest to jedyna miejscowość szlaku, która leży w powiecie suwalskim, wszystkie pozostałe znajdować się będą w powiecie sejneńskim. Początek miejscowości datuje się około roku 1780. Król Stanisław August stworzył tutaj parafię, do której przeniósł pobliski drewniany kościółek dziedzica Strzyżewskiego. Kościół spalono w czasie wojny a na jego miejsce wzniesiono nowy w stylu neogotyckim. Naprzeciw kościoła znajduje się cmentarz z kaplicą przycmentarną oraz zabytkową bramą.

Z Kaletnika jedziemy do miejscowości Smolany. Możemy tutaj podziwiać mały, urokliwy kościółek.

Puńsk to kolejna atrakcja trasy. Tutaj znajduje się nieco więcej miejsc, przy których warto się zatrzymać. Pierwszą z nich jest neogotycki  kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1881 roku. Tuż obok znajdziemy drewnianą wikarówkę i parafialny spichlerz z II połowy XIX wieku. Przed kościołem dumnie stoją dwie ludowe kapliczki litewskie, które to również rozrzucone są po całym mieście. Takie kapliczki znajdziemy również na cmentarzu, gdzie również polecam się udać przez wzgląd na dobrze zachowane stare nagrobki, niekiedy o bardzo ciekawych kształtach.

W Puńsku znajduje się także Izba Regionalna z ekspozycją poświęconą rękodziełu ludowemu. Warto zajrzeć także do zlokalizowanego tuż pod Puńskiem Muzeum Etnograficznego (skansenu), zawierającego ponad  2000 eksponatów sprzed lat. Muzeum powinno stać się obowiązkowym punktem naszych odwiedzin, wówczas więcej zrozumiemy, pozwoli nam ono wczuć się w klimat miasta, na pograniczu dwóch kultur.

Ostatnią z wymienionych przez nas atrakcji Puńska jest Skansen znajdujący się 0,5km od centrum miasta. O skansenie w Puńsku napisaliśmy w oddzielnym artykule więc zachęcamy do zapoznania się z  nim.

Z Puńska udajemy się przez miejscowość Wojtokiemie do  Krasnogrudy nad jeziorem Hołny. Znajduje się tutaj dwór, którego świetliste lata już niestety minęły, pozostawiając jedynie wspomnienie z tamtego okresu. Dwór przebudowywano pod koniec XIX wieku, a z jego oryginału pozostała tu jedynie drewniana dworska oficyna z XVIII w. Wolą Czesława i Andrzeja Miłoszów – ostatnich spadkobierców dworu w Kranogrudzie utworzone zostało Europejskie Centrum Dialogu. Obecnie trwają prace nad tym projektem.

Ostatnią miejscowością na trasie są Sejny. Do najważniejszych atrakcji turystycznych należą tu:

  • klasztor dominikanów z XVII w.,
  • świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny ze słynącą cudownymi łaskami  figurką Matki Bożej Sejneńskiej,
  • Biała i Stara Synagoga,
  • ratusz miejski z 1770 roku.

Sam opis tego szlaku niestety nie potrafi oddać jego piękna, więc może chociaż jego namiastką niech się staną zamieszczone poniżej zdjęcia.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć