Szurpiły – Góra Zamkowa na Suwalszczyźnie


Góra Zamkowa jest uważana za jeden z piękniejszych punktów widokowych Suwalszczyzny. Z wysokości 228.1 m n.p.m. rozciąga się przepiękny widok na 4 jeziora: Szurpiły, Kluczysko, Jeglówek, Jeglóweczek, jednak aby trafić na Górę Zamkową trzeba się nieco wysilić.

Jadąc samochodem z miejscowości Jeleniewo trasą na miejscowość Szurpiły możemy bardzo łatwo ominąć drogowskaz, który pokieruje nas na Górę Zamkową. Musimy być bardzo czujni i obserwować wszystko, co jest opisane wokół nas. Nie ma co ukrywać, że Suwalszczyzna jest raczej słabo oznaczona co do atrakcji, więc sugeruję się dobrze przygotować przyjeżdżając tutaj. Gdy znajdziemy drogowskaz i skręcimy w odpowiednią drogę czeka nas niespodzianka w postaci typowo wiejskiej drogi z wybojami i niekiedy z tak wąskim pasem, że nie będziemy mieli możliwości ominąć samochodu jadącego obok nas. Taką trasą będziemy zmuszeni jechać około 3 kilometrów, więc można się przemęczyć. Gdy już dojedziemy do końca drogi musimy znaleźć miejsce postojowe obok pobliskich gospodarstw wiejskich. Stąd  udajemy się pieszo na szczyt.

Na początku przyjemnie schodzimy w dół, aż nad pierwsze jeziorko. Bardzo ciche, urokliwe, aż zazdroszczę pobliskim mieszkańcom. Można tutaj chwilę odpocząć, zrobić krótki piknik, są tutaj ku temu świetne warunki. Idąc dalej wyznaczoną trasą zaczynamy podejście pod górkę, od razu bardzo strome. Po wejściu na pierwszą polankę czeka na nas tablica informacyjna z opisem historii tego miejsca. Dowiadujemy się z niej wielu ciekawych faktów, między innymi takich, że kiedyś na górze składano ofiary z ludzi.

Podejście zorganizowane jest tutaj w ten sposób, że co jakiś czas widzimy nowe jezioro. Im wyżej tym ładniej, aż do punktu kulminacyjnego, gdzie czeka na nas przepiękny, rozciągający się w nieskończoność widok. Nie sposób opisać słowami to co zobaczymy, zachęcam do zapoznania się ze zdjęciami. Będąc tutaj proponuję również zabrać ze sobą lornetkę, jest to jeden z bardziej potrzebnych rekwizytów na Suwalszczyźnie.

Kończąc opis zaproponuję jeszcze tym z Państwa, którzy mają więcej wolnego czasu zabrać ze sobą kocyk, zejść z góry i odpocząć nad jednym z tych jezior. Ludzi praktycznie tutaj Państwo nie spotkają. Miejsce wyśmienicie sprzyja wyciszeniu.

 

Dojazd do atrakcji


Dojazd do Góry Zamkowej opisany powyżej.

Galeria zdjęć