Wasilków – opis miejscowości


Wasilków to niewielkie, ale bardzo atrakcyjne miasto położone w odległości kilku kilometrów od Białegostoku. Druga strona miasta sąsiaduje z bardziej naturalnym środowiskiem, mianowicie z terenami Puszczy Knyszyńskiej. Takie położenie sprawia, że miasto dobrze rozwija się gospodarczo oraz przyciąga walorami przyrodniczymi.

Warto zatrzymać się w tym miejscu dla kilku ciekawych obiektów. Sam układ przestrzenny miasta jest najstarszym jego zabytkiem. Renesansowa struktura z dużym rynkiem w centrum jest dobrym miejscem na postój i zwiedzenie tej części miasta. Pierwsza budowla, która przyciąga uwagę to Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Nie sposób jej ominąć, ponieważ znajduje się przy drodze krajowej nr 19 Białystok – Kużnica Białostocka. Murowana świątynia postawiona w 1853 r. zachwyca stylem w jakim została wzniesiona. Rusko – bizantyjski charakter cerkwi powiela również postawiona obok brama – dzwonnica. Nieco dalej, w zasięgu wzroku i zaledwie kilku metrów znajduje się Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Ta neobarokowa świątynia powstała w latach 1880-1883. Charakterystyczna dla niej jest wysoka strzelista wieża. Kościół doskonale prezentuje się wieczorem, kiedy pięknie oświetlony nadaje niezwykły charakter tej części miasta. Cennym wspomnieniem zabytkowego Wasilkowa jest  cmentarz rzymsko – katolicki, na którym mieszczą się ciekawe monumentalne figury z lat 30. XX w. Rzeźby tematycznie nawiązują do Pasji i Zmartwychwstania Chrystusa. Usytuowane wśród starych drzew są piękną i wartościową ozdobą cmentarza.

 Z Wasilkowem nierozerwalnie należy wiązać Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.

Wybierając się do Wasilkowa warto wiedzieć również o tym, że miasteczko leży nad zalewem, co umożliwia organizację wypoczynku nad wodą. Plaża oraz dwusłupowy wyciąg nart wodnych pozwalają wesoło spędzić wolny czas.

 

Dojazd do atrakcji


Wasilków znajduje się 2 kilometry za Białymstokiem jadąc w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Nie będziemy mieli żadnych problemów z trafieniem tutaj. Ponieważ przez miasto przebiega droga krajowa numer 19.

Święta Woda znajduje się natychmiast za Wasilkowem kierując się w stronę Sokółki lub przejścia granicznego w Kuźnicy. Powinniśmy szukać jej po prawej stronie jadąc w opisanym kierunku. Nie sposób nie zauważyć tej atrakcji, gdyż z daleka już widoczne jest wzgórze z bardzo wieloma krzyżami.

Galeria zdjęć