Zalew Czapielówka w Czarnej Białostockiej


Budowany przez 10 lat i oddany do użytku w 1981 roku zalew w Czarnej Białostockiej nie od dziś stanowi główną atrakcję turystyczną miasta. Zalew położony w  Puszczy Knyszyńskiej to ostoja spokoju, piękna i ciszy. Swoje miejsce znajdzie tu każdy, niezależnie od tego czy preferujemy aktywny czy pasywny tryb odpoczynku. Zacznijmy więc od tego, że zalew jest wolny od bakterii i został dopuszczony do użytku publicznego.

Wokół zalewu mamy kilka zejść do wody oraz ogrodzoną pomostem przestrzeń, która w sezonie letnim jest dodatkowo strzeżona przez ratowników. Zejścia do wody nie są strome, linia brzegowa nie urywa się w pewnym momencie, dno nie jest muliste. Schodzimy do wody po czystym, piaskowym podłożu i jeśli będziemy trzymać się wyznaczonych zejść, wzdłuż zalewu nie napotkamy żadnych wodorostów.

W okresie wakacyjnym zbiornik wodny zaczyna zupełnie inne życie. Do dyspozycji plażowiczów udostępniono wypożyczalnię sprzętu wodnego, która oferuje kajaki i rowery wodne. Za niezbyt wygórowaną opłatą można przepłynąć całe jezioro. Gdy pływanie jest już zbyt męczące, można coś zjeść w budkach oferujących fast foody, kiełbaski z grila.

Gdy nad jeziorem zapada zmrok, wokół jeziora skrzą się łuny ognisk. Miejsc do tego przeznaczonych jest bardzo dużo, w każdym jego zakątku. Wielkość zbiornika dodatkowo sprawia, że żadna z imprezujących ekip nie przeszkadza sobie wzajemnie. W tym miejscu zaznaczyć również należy, iż nad jeziorem nie będziemy mieli najmniejszego problemu ze znalezieniem miejsca do rozbicia namiotu. Pod lasem lub przy samej wodzie, w cieniu lub na słońcu, każdy się tutaj odnajdzie.

Będąc nad zalewem, powinniśmy wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę wokół jego linii brzegowej. Piesza wycieczka wokół zalewu zajmie nam około godziny, jednak nie będzie to stracony czas, gdyż atrakcyjność tego miejsca wszystko nam wynagrodzi. Idąc na spacer dwie piąte naszej trasy przechodzimy lasem. Pozostałą część idziemy przy samej wodzie i przechodzimy przez 3 małe mostki. Ścieżka wokół zalewu jest bardzo dobrze oznaczona i nie powinniśmy się tutaj zgubić. Na spacer warto zabrać aparat fotograficzny, gdyż to właśnie w dalszych częściach zalewu wychodzą najlepsze zdjęcia z nienaruszoną przez człowieka przyrodą.

Dodatkowym atutem zbiornika jest obfitość ryb, więc jest to również raj dla wędkarzy. Ilość miejsc, gdzie można zarzucić wędkę jest imponująca. Wśród gatunków ryb spotykanych w tym zalewie znajdziemy liny, szczupaki, sandacze, karpie, okonie i karasie.

 

Dojazd do atrakcji


Czarna Białostocka położona jest zlokalizowana na trasie Sokółka – Białystok, w odległości około 20 km od Białegostoku, jadąc w stronę Sokółki lub Kuźnicy Białostockiej. By trafić nad zalew powinniśmy z głównej drogi odbić na Czarną Białostocką, następne powinniśmy skręcić w lewo i kierujemy się ciągle prosto, do momentu aż naszym oczom ukaże się duży,  drewniany znak informujący o zalewie. Od głównej drogi S19 nie jest tutaj dalej niż około 3km.

 

Galeria zdjęć