Zalew Ozierany w Kruszynianach


Zalew Ozierany w okolicy Kruszynian to kolejna ostoja ciszy, gdzie można odpocząć od gwaru miast i hałasu samochodów. To wyśmienite miejsce dla osób ceniących sobie spokój oraz niezaludnione atrakcje turystyczne. Ruch tutaj jest zazwyczaj niewielki, standardowo można spotkać około 10 rybaków oraz dodatkowo w weekend kilka osób które przyjadą powygrzewać się na słońcu.

Kruszyniany to między innymi  wspaniałe miejsce dla wędkarzy. Jezioro obfite w różnego gatunku ryby sprzyja udanym połowom, a mnogość miejsc, gdzie możemy zamoczyć kija dodatkowo potęguje atrakcyjność tego miejsca.

Kolejnego plusa tego zalewu odkryją miłośnicy opalania się. Plaża tutaj może nie należy do największych, jednak ze względu na małą liczbę odwiedzających, każdy znajdzie dla siebie zakątek. Obok zalewu ulokowano kilka ławeczek, przy których można usiąść całą rodziną i zjeść posiłek.

Zalew Ozierany to atrakcja położona na Szlaku Ekumenicznym. W związku z tym, w zbiorniku wodnym spotkać można tajemniczego potwora Łobodę. Warto przejść lub przejechać trasę szlaku, gdyż dostarcza to nieprzeciętnej przyjemności. Idąc wzdłuż wyznaczonych ścieżek nie tylko podziwiamy efekty pracy nadleśnictwa (drewniane i kamienne rzeźby, tablice z legendami i informacjami), ale również odpoczywamy wśród bujnej przyrody. Spacer tymi ścieżkami to obowiązkowa pozycja dla odwiedzających zalew Ozierany i miejscowość Kruszyniany.

 

Dojazd do atrakcji


Kruszyniany położone są 10km za Krynkami, a do Krynek możemy dojechać albo jadąc przez Sokółkę, albo przez Białystok i później Supraśl. Gdy już wjedziemy do Krynek powinniśmy kierować się prosto aż do ronda. Przez rondo powinniśmy przejechać jadąc prosto i nie zmieniamy naszego kierunku jazdy aż do samych Kruszynian. Sam zalew położony jest nieco obok, dlatego tuż przed tą miejscowością będziemy mieli drogę szutrową w lewo. Sama droga jest oznaczona tablicą o szlaku ekumenicznym oraz znakiem „droga pożarowa”. Jadąc przez tą drogę dojedziemy bezpośrednio nad zalew.

Jeżeli jednak pominiemy powyżej opisaną drogę, nie musimy się zawracać. W samych już Kruszynianach  jest kolejna droga, skręcająca w lewo nad zalew. Jest to pierwsza droga piaskowa w lewo w tej miejscowości, więc nie powinniśmy jej przeoczyć. Gdy już w nią wjedziemy, podjeżdżamy około 2 kilometry i będziemy mieli kolejny skręt w lewo który doprowadzi nas bezpośrednio do jeziora. Ten skręt znowu jest  oznaczony tablicą szlaku ekumenicznego.

 

Galeria zdjęć