Zalew w Gródku


Jest coś magicznego, romantycznego i urzekającego w zalewie w Gródku. Na pierwszy rzut oka, jest to normalny zbiornik wodny jakich sporo na Podlasiu, jednak liczą się detale. Na początku opisu należy zaznaczyć, iż zalew zlokalizowany jest w zasadzie w Zarzeczanach obok Gródka, jednak przyjęło się by nazywać Zarzeczański zalew zalewem w Gródku.

Pierwsza rzecz, która nas zachwyciła to niesamowita dbałość władz miasta o ten zalew. Trawa wystrzyżona nie tylko miejscami, ale na całej rozpiętości zalewu sprawia wrażenie schludności oraz czystości i faktycznie tak jest. Wokół zalewu praktycznie nie znajdziemy żadnych śmieci lub zanieczyszczeń, a liczba koszy nie zmusza odwiedzających do wyrzucania odpadków gdzie popadnie.

Druga sprawa to ławeczki, których wokół zalewu jest może ze 20. Bardzo przyjemna sprawa, a oddalone od siebie co około 30 metrów siedliska pozwalają odpocząć lub urządzić przy niej grilla w odpowiednich warunkach przy stolikach.

Obok zalewu znajduje się obszerny parking. Na końcu szerokości zalewu dumnie powiewa zagajnik z laskiem brzozowym. Gdy znudzi nam się słońce, będziemy mogli odpocząć w jego cieniu.

Woda w zbiorniku w Gródku jest bardzo czysta i wprost zachęca do kąpieli. Dostępne są tutaj dwa zejścia do wody oraz dość spora plaża z piaskiem. Zalew nie jest zbyt duży, więc możemy pokusić się o jego przepłynięcie w obu kierunkach, a gdy i tego będzie nam za mało, dla bardziej aktywnych tuż obok zalewu  dostępne jest boisko sportowe. W 2013r. teren rekreacyjny przy zbiorniku w Zarzeczanach przeszedł modernizację, która przyczyniła się do powstania:

  • zadaszonej wiaty drewnianej z paleniskiem (możliwość odpoczynku przy grillu);
  • placu zabaw dla dzieci;
  • ławek z koszami na śmieci
  • oświetlenia terenu;
  • piaszczystej plaży;
  • drewnianego pomostu na wodzie;
  • kładki łącząca brzegi rowu rozgraniczającego plażę i tereny przed sceną koncertową.

Zalew w Gródku upodobali sobie również wędkarze, których praktycznie zawsze możemy tutaj spotkać i podczas gdy tata łowi ryby, dzieci pod okiem mamy mogą bawić się tutaj do woli.

Wszystkie te czynniki przekładają się na naszą ogólną, bardzo pozytywną ocenę tego zalewu. Myślę że Państwo również powinni się tutaj wybrać.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Korzystanie z terenu rekreacyjnego nad zalewem w Gródku jest bezpłatne.

 

Dojazd do atrakcji


Do Gródka kierujemy się jadąc z Białegostoku w stronę przejścia granicznego w Bobrownikach, inaczej mówiąc ulicą Baranowicką na Zaścianki a następne cały czas prosto w stronę granicy. W taki sposób jedziemy około 35 km do momentu aż po naszej prawej stronie pojawi się drogowskaz, sygnalizujący skręt do tej miejscowości. Sam zalew położony jest tuż przed Gródkiem po lewej stronie.

Galeria zdjęć