Zalew w Krynkach


Zalew w Krynkach o lustrze wody 3,5 ha jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Znajduje się na niewielkim wzgórzu tuż za terenem ośrodka rekreacyjno – sportowego. Jeszcze do niedawna stanowił on  doskonałe miejsce wypoczynku dla lubiących kąpiele i relaks na trawce, dziś jednak jego istnienie zmieniło swoje znaczenie. Zalew stał się atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy i w tej dziedzinie spełnia swoje funkcje. Ryby które można tu złowić to: szczupak, karp, lin, amur, karaś. Brzegi zbiornika są porośnięte trzcinami, więc nie ma mowy o przyjemnym zejściu do wody. Dla osób które koniecznie zechcą się wykąpać Krynki udostępniły otwarty basen tuż obok zalewu.

Nie można jednak przejść obok tego miejsca obojętnie, nawet jeśli nie jest się zapalonym wędkarzem. Zbiornik ten to niezwykle interesujący ekosystem łączący różne formy zwierzęce i roślinne. Warto opowiedzieć tu o widniejącej w krajobrazie zalewu wysepce. Kiedyś była ona porośnięta drzewami i krzewami, natomiast dziś nie zobaczymy na niej już bujnej flory. Jest to spowodowane wkroczeniem na ten teren znajdujących się pod ochroną bobrów. Ssaki te z upodobaniem zasiedliły okolice zalewu połączonego z rzeką Krynką. Na wysepce zbudowały  okazałe żeremia, zaś na rzece tamę, która spowolniła jej bieg. Bobry przyczyniły się również do wykarczowania brzegów rzeki (drzew, krzewów).

Spacerując wokół zalewu można dostrzec łabędzie, kaczki krzyżówki, rybitwy, a przy odrobinie szczęścia czaple siwe. Dodatkowo same  Krynki to miejscowość atrakcyjna turystycznie dlatego zapraszam do zapoznania się z informacjami o Krynkach.

 

Dojazd do atrakcji


Do Krynek możemy dojechać z trzech głównych stron. Albo od strony Białegostoku, albo od strony Sokółki, albo od Kruszynian. Przejeżdżamy przez Krynki do momentu wjechania na  ogromne rondo, na którym powinniśmy się kierować w stronę kościoła, widocznego z daleka. Po środku krótkiej ulicy pomiędzy rondem a kościołem po naszej prawej stronie będzie malutki parking na którym powinniśmy zaparkować samochód. Wchodzimy na teren kompleksu rekreacyjno sportowego i kierujemy się obok basenu w stronę stadionu. Tuż za stadionem po lewej stronie znajduje się zalew.

 

Galeria zdjęć