Zambrów – opis miejscowości


Zambrów to miasto powiatowe z wielowiekową historią. Pierwsze wzmianki o Zambrowie pochodzą z początku XV wieku i wskazują, że wówczas była to wieś książęca. Prawdopodobnie w 1430 roku otrzymał prawa miejskie. Burzliwa historia całego kraju sprawiła, że Zambrów utracił swoje prawa miejskie na blisko 50 lat. Władze carskie odebrały mu przywileje miejskie w 1870 roku. Dopiero odzyskanie przez Polskę niepodległości przyniosło stabilizację i wpłynęło na odzyskanie statusu miasta.

Nazwa miejscowości jest związana z żubrami, ponieważ pochodzi od słowa „ząbr”, co oznacza miejsce pobytu żubrów. Stąd też głowa żubra znajduje się w herbie miasta.

Co warto zobaczyć w Zambrowie:

  • Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy nad zalewem – są to tereny zielone miasta, na które składają się: zalew z fontanną, alejki spacerowe i rowerowe, siłownie na powietrzu, plac zabaw, boiska sportowe, korty tenisowe, obok także pływalnia miejska.
  • Kościół p.w. Trójcy Świętej – piękna zabytkowa świątynia z 1879 roku jest widoczna niemal z każdego punktu centrum Zambrowa. Kościół jest usytuowany na lekkim wzgórzu, z którego rozpościera się ładny widok na centrum miasta. Świątynia została wybudowana w stylu neoromańskim na planie krzyża łacińskiego. Wiele elementów wystroju świątyni ma charakter zabytkowy i pochodzi nawet z XVII wieku.
  • Pomnik papieża Jana Pawła II – znajduje się na placu przed kościołem parafialnym p.w. Trójcy Świętej. Pięciometrowy pomnik z brązu stoi na wysokim cokole. Widnieje na nim napis: „Umiłowanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II; 1920 – 1978 – 2005; Społeczeństwo Miasta Zambrowa”.
  • Fontanna z lwami – znajduje się na placu Sikorskiego. Trzy figury lwów zostały odlane z brązu. Z ich paszcz wypływa woda tworząc widowisko wodne. Pomnik powstał w 2008 roku w ramach powrotu do historycznej architektury małej Zambrowa. Do lat 90. XX w. fontannę zdobiły betonowe rzeźby lwów.
  • Pomnik żubra „Zambrusia” – znajduje się w pobliżu terenów zielonych przy rondzie łączącym ul. Kościuszki i Świętokrzyską. Pomnik jest wykonany z brązu i odzwierciedla naturalne rozmiary tego charakterystycznego dla Zambrowa zwierza (głowa żubra stanowi herb miasta).
  • Pomnik nagrobny poświęcony ofiarom zbrodni hitlerowskich – pomnik upamiętnia zbrodnie dokonane w kwietniu 1943 roku. W 1993 roku wmurowano w nim także tablicę z okazji 50-tej rocznicy powstania Armii Krajowej.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć