Białostockie Muzeum Wsi zimą


Naturą zimy jest mróz, śnieg i często zniechęcenie ludzi do działania. Zimowy krajobraz za oknami naszych domów nie zachęca do wyjścia. Brudny od spalin śnieg miejski, śliskie lub zasypane chodniki, zmarznięty nos i policzki od czekania na autobus. To wizja zimy nielubianej przez nikogo. Nie musi tak być!

Podlasie to region Polski, w którym bardzo długo utrzymuje się zimowa aura. W stosunku do Polski zachodniej, Podlasie musi radzić sobie z zimą nieco dłużej. Nie powinno to jednak martwić. Zima jest równie ciekawą porą jak i inne, choć może w konkurencji z latem nieco zostaje w tyle, to i tak warto napisać o niej kilka dobrych słów.

Każdej zimy są takie dni, kiedy słońce wychodzi zza szarych chmur i wtedy zima nabiera blasku. Nie można przegapiać takich okazji. Najlepiej każdy taki dzień wykorzystać choćby na spacer. Gdzie? Wystarczy rozejrzeć się wokół, a na pewno uda się znaleźć miejsce, gdzie zaspy śnieżne są nienaruszone, białe, usypane tak, jak ukształtował je wiatr, śnieg jest czysty, a drzewa pokryte śliczną warstwą białego puchu. Oczywiście do tego wszystkiego fajnie by było, gdyby dało się jeszcze przejść w tym krajobrazie jakąś ścieżką. My znaleźliśmy takie miejsce – Białostockie Muzeum Wsi w Jurowcach. Pisaliśmy już o tym miejscu w innym artykule (zobacz), ale warto je przywołać właśnie teraz, bo spacer zimowym krajobrazem dawnej wsi jest idealnym sposobem na regenerację sił i poprawę nastroju. Jak widać na zdjęciach, alejki pomiędzy budynkami są odśnieżone i spacer nie jest wysiłkiem dla wytrwałych. Na spacerze spotkaliśmy ludzi, którzy w ramach sportu chodzili z kijkami, na nartach lub tak jak my – po prostu zwyczajnie. Atmosfera tego miejsca jest niezwykła.  Pokryte czapą śniegu dachy słomiane, zwisające z nich błyszczące sople i całe zagrody usłane czystym, białym śniegiem pozwalają dostrzec piękno prawdziwej zimy.

Zapraszamy także do naszego drugiego artykułu o zimie na Podlasiu.

 

Zwiedzanie atrakcji turystycznej


Muzeum Wsi Białostockiej, a dokładniej Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jest czynne:

 • od 1 do 30 listopada od 9.00 do 16.00
 • od 1 grudnia do 31 stycznia od 9.00 do 15.00
 • od 1 do 28 lutego od 9.00 do 16.00
 • od 1 do 31 marca od 9.00 do 17.00
 • od 1 kwietnia do 30 kwietnia od 9.00 do 18.00
 • od 1 maja do 31 sierpnia od 9.00 do 19.00
 • od 1 do 30 września od 9.00 do 18.00
 • od 1 do 31 października od 9.00 do 17.00

Ceny biletów w sezonie 2017:

 1. bilet spacerowy – 3 zł (BEZPŁATNE WEJŚCIE W PONIEDZIAŁKI – bez możliwości zwiedzania wnętrz)
 2. bilet na ekspozycje wewnątrz chałup:
 • 12 zł – bilet normalny z przewodnikiem
 • 6 zł – bilet ulgowy z przewodnikiem
 • 24 zł – bilet rodzinny

Inne informacje dostępne na stronie www.skansen.bialystok.pl

 

Dojazd do atrakcji


Adres: ul. Nadawki 21C, 16–010 Wasilków

Jadąc ulicą Andersa w Białymstoku skręcamy na Augustów w ulicę, która stanowi przedłużenie ulicy Tysiąclecia Państwa Polskiego. Kierując się w stronę Augustowa przejeżdżamy około 6 kilometrów do momentu, aż po naszej prawej stronie zobaczymy duży, drewniany wiatrak. Jest to znak że trafiliśmy do skansenu i możemy spokojnie zaparkować nasz samochód na parkingu przed wiatrakiem.

Alternatywnie możemy tu również dojechać autobusem  komunikacji miejskiej, linii numer 102 (przystanek „Zajazd”, strefa I) lub ścieżką rowerową biegnącą od Białegostoku w kierunku Augustowa.

Galeria zdjęć