Jezioro Szurpiły


Jezioro Szurpiły znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z jezior otaczających Górę Zamkową. Powierzchnia Jeziora Szurpiły wynosi 82 ha a maksymalna głębokość to prawie 47m. Brzegi jeziora są strome a miejscami dostęp do wody ogranicza pas trzciny. Dno jest piaszczyste i żwirowe z licznymi kamieniami.

 W środkowej części jeziora znajduje się wyspa o nazwie Pustelnia, porośnięta drzewami liściastymi.  Jezioro Szurpiły wchodzi w skład tzw. grupy jezior szurpilskich, do której zaliczamy jeziora: Jaglówek, Jaglóweczek i Kluczysko. Jezioro Szurpiły otoczone przez liczne wzniesienia m.in. Góra Kościelna i Góra Cmentarna,  należy do najbardziej malowniczych zakątków Suwalszczyzny.

Dojazd do jeziora nie powinien sprawić trudności. Na terenie jeziora istnieją tylko dzikie zejścia do wody. Brak jest zorganizowanych kąpielisk. Jezioro Szurpiły objęte jest strefą ciszy. Polecane dla miłośników wędkarstwa. Występują w nim: szczupak, troć jeziorowa, okoń, leszcz, płoć, sieja, lin, sielawa, stynka, sum, węgorz, wzdręga i krąp. Roślinność otaczająca Jezioro Szurpiły to typowe dla Suwalskiego Parku Krajobrazowego murawy ciepłolubne. W miesiącach letnich można tu obserwować barwny kobierzec łąk torfowych.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć