Goniądz – opis miejscowości


Goniądz to małe miasteczko nad Biebrzą, położone w centrum Województwa Podlaskiego. Piękne, pełne uroczych zakątków i zupełnie nie odkryte. Jest doskonałym punktem wypadowym na okoliczne tereny bagiennej krainy Biebrzy.

Historia miasteczka sięga 1358 roku. Goniądz, przecinały dwa szlaki nadbiebrzańskie z Grodna do Wizny. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta jako stolicy powiatu.

Obecnie Goniądz jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy. Administracyjnie przynależny jest Województwu Podlaskiemu i Powiatowi Monieckiemu. Jest to dwutysięczne, typowo rolnicze miasteczko. Blisko 60% powierzchni gminy leży na terenie  Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Jak na stary gród mazowiecki przystało Goniądz posiada liczne zabytki dawnej architektury. Wjeżdżając do miasta od strony Moniek,  na wzgórzu wznosi się cmentarz wraz z neogotycką kaplicą z 1907 roku. Kaplica cmentarna pod wezwaniem Św. Ducha mieści się w szczytowej części cmentarza. We wnętrzu kaplica jest pusta, brak wyposażenia i dekoracji.

Z cmentarza możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta Goniądz, z której zauważalnym punktem jest kaplica usytuowana na skarpie. Stoi na terenie dawnego cmentarza szpitalnego. Kaplica pod wezwaniem Św. Floriana pochodzi z 1864 roku. Na jej stropie znajduje się wizerunek świętego Floriana. Wewnątrz można zobaczyć duży, zabytkowy krucyfiks Jezusa Ukrzyżowanego. Po obu jego stronach namalowane są postacie świętych.

Podjeżdżając kilka metrów dalej, po prawej stronie stoi Młyn wodny „Dołek”. Zbudowany w połowie XIX wieku, pełnił funkcję młynu gospodarczego. Pracował do II wojny światowej, ale w czasie działań wojennych uległ dewastacji. Zlokalizowany jest nad rzeczką Czarna Struga – jednym z dopływów Biebrzy.

Nieopodal na wzniesieniu, stoi kościół parafialny pod wezwaniem św. Agnieszki. Kościół zbudowany w latach 1922 – 1924 w stylu neobarokowym. Świątynia trójnawowa, bazylikowa z transpetem (nawa prostopadła do osi kościoła, położona pomiędzy prezbiterium, a resztą jego budynku).

Większość terenów tego malowniczo położonego na wysokiej skarpie miasteczka jest pod ścisłą ochroną Biebrzańskiego Parku Narodowego.  Okolica charakteryzuje się:

  • wiosennymi rozlewiskami, które tworzą niespotykany krajobraz,
  • ptasim rajem, który przyciąga nad Biebrzę ornitologów z całego świata,
  • bogatym światem roślin objętych ochroną, jedną z licznych perełek są żółte storczyki, które latem przyozdabiają bagienne łąki,
  • królestwem łosia, któremu udało się przetrwać w rozległym i niedostępnym dla ludzi Rezerwacie Czerwone Bagno,
  • bagnami Biebrzańskimi – udostępnione są szlaki piesze, rowerowe i wodne,
  • tradycyjnym rolnictwem i  rękodziełem ludowym przekazywanym z dziada pradziada,
  • Carską Twierdzą Osowiec, której zadaniem była obrona przed ewentualnym atakiem ze strony wojsk niemieckich z Prus Wschodnich.

Miasto Goniądz to miejsc,e gdzie czas jakby się zatrzymał. Okolica jest pełna uroczych zakątków i wyjątkowych miejsc, o których nie sposób zapomnieć.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć