Wakacje last minute – realna promocja czy sprawny marketing?

Określenia typu “all inclusive” czy “wakacje last minute” to najpopularniejsze zwroty biur podróży. Wczasy last minute bardzo często kuszą niską ceną, jednak czy wycieczki last minute to faktycznie sposób na tanie wyjazdy? Sprawdź, co kryje się pod tym określeniem.

Wakacje last minute to jedne z ciekawszych ofert biur podróży. Wyjazd na ostatnią chwilę nierzadko kontrastuje ze sporą obniżką ceny. Czy tego rodzaju tanie wakacje faktycznie mogą być metodą na wczasy w najlepszej cenie, czy może to wszystko tylko zgrabny zabieg reklamowy biur turystycznych? Sprawdź, czym charakteryzują się wakacje last minute i czy tego typu oferty to rozwiązanie dla Ciebie.

Czym charakteryzują się wakacje last minute?

Oferty last minute w wolnym tłumaczeniu można przełożyć na “ostatni dzwonek”. Mowa tu o wczasach, które biura podróży zorganizowały stosownie wcześniej, ale na krótko przed ich rozpoczęciem organizator nadal ma wolne miejsce w samolocie oraz hotelu. Rezerwacje są już poczynione, dlatego z perspektywy biura turystycznego bardziej opłaca się wystosować oferty last minute z niższą ceną za wycieczkę, niż opłacać puste miejsca czy pokoje hotelowe.

Wakacje last minute to zatem pewnego rodzaju kompromis: biuro podróży zgadza się na mniejszy zarobek lub sprzedanie wycieczki “po kosztach”, natomiast klienci mają mocno ograniczone możliwości zarówno w kwestii wyboru kierunku podróży, jak i czasu na przygotowania. Warto podkreślić, że oferty last minute nie są regułą, co zresztą pokazują statystki. Badania przeprowadzone przed rozpoczęciem sezonu letniego w 2023 roku pokazały, że najpopularniejsze kierunki europejskie i nieco dalsze wyprzedawały się sukcesywnie raczej w ofertach first minute niż last minute.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że jeśli zarezerwujesz wyjazd na ostatnią chwilę w ramach last minute, nie obniżasz w żaden sposób standardu swojego wyjazdu. Jeśli wykupisz urlop last minute all inclusive, korzystasz z tych samych przywilejów co reszta turystów. Jedna różnica to moment, w którym wykupujesz wczasy.

Kiedy oferty last minute pojawiają się w sprzedaży?

Dostępność wakacji last minute oraz moment wprowadzenia takiej oferty przez biuro podróży to w pełni decyzja organizatora. Zazwyczaj jednak pierwsze wczasy last minute można znaleźć na 2-3 tygodnie przed planowanym wylotem. Jeśli zależy Ci na niskiej cenie, najtańsze wakacje last minute rozpoczynają się na tydzień przed startem. Osobną kategorię stanową tzw. oferty super last minute, czyli absolutnie ostatnie miejsca, które możesz zająć na dzień przed wyjazdem. Takich ofert warto wyglądać przez cały rok, zwłaszcza poza sezonem, np. do połowy czerwca. Obejmuje ona nierzadko mniej atrakcyjne kierunki. Jeśli jednak marzy Ci się Grecja, Egipt albo wakacje w Turcji, czasami warto zarezerwować wycieczkę wcześniej, gdyż większość osób korzysta z takich ofert z wyprzedzeniem.

Kolejna różnica, na którą warto zwrócić uwagę to koszt wycieczki last minute dla pary w porównaniu do jednej osoby. Wiadomo bowiem, że na ostatnią chwilę łatwiej znaleźć chętną na wyjazd parę niż pojedynczą osobę. Tymczasem właśnie na jednym miejscu w samolocie można zaoszczędzić najwięcej.

Najpopularniejsze kierunki na urlop last minute

Wspomnieliśmy już o tym, że najwięcej ofert last minute znaleźć można w przypadku mniej popularnych kierunków wyjazdu, jednak co w sytuacji, kiedy destynacja jest sprawą drugorzędną, a Tobie zależy przede wszystkim na plaży ze słońcem i miłych okolicznościach przyrody to odpoczynku. Jeśli liczą się przede wszystkim oszczędności i kolorowe drinki, najlepsze oferty last minute to te, gdzie masz największą pewność standardu urlopu oraz optymalną pogodę.

Dlatego też miłośnicy wakacji last minute latają często do Hiszpanii czy Grecji. W obu miejscach można liczyć na zapierające dech w piersi widoki, a jednocześnie kraje europejskie to zazwyczaj gwarancja tego, że trafisz na przyzwoity hotel oraz wyżywienie. Łatwiej też sprawdzić chociażby prognozę pogody, żeby zdecydować się na wyjazd z taki krótkim wyprzedzeniem. Poza tym turyści chcący wypoczywać w Egipcie czy Turcji, również często decydują się na last minute. Wakacje w tych krajach to często marzenie wielu Polaków, a oferty last minute pozwalają oszczędzić nawet 1000 zł za wyjazd dla jednej osoby.

Wylot za kilka dni? O tym musisz pamiętać!

Wakacje last minute bywają niezwykle atrakcyjne pod względem finansowym, ale jednocześnie wymagają od podróżujących szybkiej organizacji wyjazdu. Wyjazdy w dobrej cenie zmuszają do załatwienia najważniejszych spraw w krótkim czasie. O czym należy pamiętać?

Najważniejszym aspektem jest ubezpieczenie turystyczne. Pamiętaj odpowiednio zabezpieczyć się na czas urlopu za granicą, gdyż ewentualne koszty leczenia mogą kilkukrotnie przewyższyć koszt samej wycieczki. W przypadku wakacji last minute kluczowy jest także fakt, czy ochrona ubezpieczeniowa obejmie Cię już od pierwszego dnia pobytu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają bowiem tego, żeby ubezpieczyć się stosownie wcześniej.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

W ślad za Księżycowym Kamieniem: Odkrywanie legend i tajemnic Podlaskiej Ziemi

Next Post

Co trzeba wiedzieć o RSM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *