Jezioro Sajno


Jezioro Sajno jest największym jeziorem z grupy  jezior augustowskich. Znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”. Nazwa akwenu pochodzi z języka jaćwieskiego i oznacza nurt, albowiem do jeziora, ciągnącego się ponad siedem kilometrów w kierunku wschód – zachód, wpływa rzeka Rudawka, mająca źródła w rezerwacie Stara Ruda około pięć kilometrów na północny wschód od Sajna.

Jezioro Sajno objęte jest strefą ciszy. Brzegi jeziora są słabo ukształtowane -głównie porośnięte trzciną, pałką i oczeretem. Jedynie przy wpływie Sajownicy znajduje się podmokła łąka. Jezioro Sajno otoczone jest ze wszystkich stron lasami Puszczy Perstuńskiej, należącej do kompleksów leśnych Puszczy Augustowskiej. Posiada liczne zakola i cyple, w których wędkarze mogą spokojnie złowić wiele gatunków ryb. Dominuje roślinność zanurzona, która zajmuje 20% powierzchni jeziora. Można tu zaobserwować takie okazy jak: rogatek, wywłócznik, mech, grzybień biały, grążel, moczarka kanadyjska, ramienice.

Nad Jeziorem Sajno znajduje się wiele miejsc kempingowych i ośrodków wypoczynkowych. Dla miłośników pływania jezioro oferuje zorganizowane kąpieliska.

Galeria zdjęć