„Zbiornik wodny Siemianówka. Świadectwo okresu przyśpieszonego rozwoju
białostocczyzny, symbol realizacji zadań rozwoju gospodarki żywnościowej
oraz programu socjalnego Partii i Państwa – VI.1977.”
Napisem z pamiątkowej tablicy z głazu leżącego w pobliżu zapory w Bondarach zaczynamy opis Zalewu Siemianówka, nazywanym także Jeziorem Siemianowskim. Historia zalewu jest dość burzliwa i jak się okazuje napis ten ukazuje zawiłość projektu budowy zalewu. Pierwotne plany zakładały, że Zalew Siemianówka będzie spełniał następujące funkcje:
Celowo do powyższego wypunktowania użyliśmy plusów i minusów, by w łatwy sposób zobrazować, które z celów udało się osiągnąć a które nie.
Wracając teraz do historii zalewu. Budowę rozpoczęto w 1977 roku, a zakończono w 1993. Tak jak głosił napis na kamieniu był to ogromny projekt budowany ku uciesze tutejszych mieszkańców. Przy jego tworzeniu zalaniu uległo 5 pobliskich wsi, a mieszkańcy zostali przesiedleni. Nie mieli jednak oni żalu, ponieważ wierzyli, że działają w dobrej sprawie. Wśród miejscowej ludności krążyła wówczas poufna wiadomość, że pod taflą zalewu, który miał sięgać na teren Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Ludowej, będzie wybudowane najnowocześniejsze i chyba jedyne tego rodzaju, tajne lotnisko Układu Warszawskiego. W związku z tym, że samoloty miały startować w kierunku wschodnim (ze względu na ukształtowanie terenu), ludność ta nie wiedziała jak to lotnisko powstaje. Oczywiście informacja ta po latach okazała się być fikcją. Proszę teraz sobie wyobrazić co obecnie czują mieszkańcy wysiedleni z tych ziem. Nie dość, że nie znaleźli oni pracy na fikcyjnym lotnisku, to jeszcze zabrano im rodzinne ziemie a cały projekt tak naprawdę okazał się niewypałem i coś się jednak nie udało. Do dnia dzisiejszego osoby te żałują tego co się stało lecz niestety tego już nie cofniemy.
Wracając jednak do samego zalewu. Jest to trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski. Ma ponad 32km2. Powstał przez spiętrzenie wód górnej Narwi ziemną zaporą w okolicy wsi Bondary. Po zamknięciu tamy zbiornik napełniał się 5 lat a ostateczny poziom wody wynoszący około 7m został osiągnięty w 1993 roku i jest ewidentnie niższy od projektowanego.
Jezioro Siemianówka to przede wszystkim raj dla wędkarzy. Także z doświadczeń wielu ornitologów jest to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w Polsce.
Do ciekawostek należy zaliczyć, że część zdjęć do filmu „Opowieści z Narnii” była kręcona właśnie nad zamarzniętym zalewem Siemianówka. Chodzi o scenę, w której dzieci i bobry decydują się iść w poprzek zamarzniętego jeziora, zamiast go obejść, aby szybciej zdążyć na ratunek Edmundowi. Niestety, wejście na środek zbiornika wodnego wiąże się z niebezpieczeństwem dojrzenia ich przez białą czarownicę.
Rośliny, Ptaki i zwierzęta występujące w okolicach zalewu:
REKREACJA NAD SIEMIANÓWKĄ
Wokół zalewu Siemianówka utworzono kilka plaż.
2. Inna atrakcyjna plaża nad Siemianówką to Plaża w Rudni (Bondarach). To teren rekreacyjny nad zalewem Siemianówka, na który składają się:
Plażę otacza także las, co stwarza możliwość rozbicia namiotu.
Z Hajnówki przez Narewkę do Siemianówki (27km) lub do Rybaków (31km). Inna możliwość – z Białegostoku przez Michałowo (ponad 50km).