Jezioro Wigry


Jezioro Wigry należy do Wigierskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z najczystszych akwenów w Polsce, stąd nazywane jest także jeziorem o kryształowej toni.

Jedną z piękniejszych panoram jeziora można podziwiać ze wzniesienia w Starym Folwarku.

Jezioro Wigry doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa, ale z uwagi na położenie w obrębie Wigierskiego Parku Narodowego, turystyka wokół jeziora jest nieco ograniczona. Teren jest objęty strefą ciszy. Odwiedzający go powinni przede wszystkim wykupić kartę wstępu do WPN (do nabycia np. w siedzibie Parku w miejscowości Krzywe). Po jeziorze można poruszać się żaglówkami bądź kajakami (Szlak kajakowy nazwany imieniem papieża Jana Pawła II). Zabronione jest stosowanie łodzi spalinowych. Jeśli natomiast chodzi o wędkarstwo nad jeziorem Wigry, należy przede wszystkim wykupić licencję (do nabycia np. w siedzibie Dyrekcji Parku – Krzywe). Połowy wędkarskie dozwolone są od 15 maja do 31 października, przy czym od dnia 1 czerwca do 15 lipca występują miejscowe ograniczenia połowów, np. przy brzegach wysp: Brzozowych oraz Kamień.

Biwakowanie oraz palenie ognisk nad Jeziorem Wigry może odbywać się wyłącznie na wyznaczonych polach namiotowych, a tych naprawdę nie brakuje.

 

Dojazd do atrakcji


 

Galeria zdjęć